Достоевски
ФЬОДОР ДОСТОЕВСКИ. Един от най-великите руски писатели, творил през средата на 19 в. Роден е в Москва, в многолюдно семейство на лекар-дворянин. Учи Петербургското военно-инженерно училище; като юноша губи майка си, а след няколко години - и баща си (това вероятно оказва влияние върху проявилото се по-късно епилептично заболяване). Младият Д. се увлича по широк кръг от литературни, културни, религиозни и философски въпроси и самият той започва да пише. Първата му публикуваната работа е преводът на “Евгения Гранде” от Балзак, скоро след което завършва първия си роман "Бедни хора".
Д. дружи с Тургенев и др. видни съвременници, взема участие в революционното движение и нелегалния печат, за което е осъден на 10 г. каторга. Живота си там той описва в „Записки от мъртвия дом". По-късните му убеждения се променят към консерватизъм и религиозност. Издава списания със съпругата си Мария, пише „Унижените и оскърбените“; пътува из Европа. После остава без близки хора и става жертва на хазарта, който още повече го срива финансово. Въпреки това, точно по това време създава най-известния си роман „Престъпление и наказание“. Успява да стабилизира живота си след втора женитба, има деца. Пише "Идиот", "Братя Карамазови" и др. забележителни произведения.
Към края на живота си Д. е избран за член-кореспондент на Петербургската академия на науките и на Международната литературна асоциация. Умира в Санкт Петербург.