СИКХИЗЪМ. Религия, основана в началото на XVI в., в Пенджаб (Индия), от гуру Н. От него започва поредица от 10 гуру, пренесли С. през редица превратности (напр. петият, Гуру Арджан Дев, е бил жестоко екзекутиран). Последният, Гобинд Сингх, заявил, че линията от учители се прекъсва и предал властта на религиозната община — халса и им завещава сборно свещено писание - "Гуру Гранд Сахиб".
В исторически план сикхите се оказват въвлечени в продължителни войни с монголите и афганците, като успяват за отвоюват собствената си територия и да основат конфедерация (особено силна, когато е била под предводителството на Раджит Сингх), но тя по-късно попада под английско владичество. В днешно време се засилва емиграционната им активност на Запад.
Сикхите вярват в един всепроникващ Бог, който е едновременно абсолютен и персонален (вътре във всеки човек). Светът е създаден от творческата вибрация на Неговото Име. В С. се насърчава медитация и безлична любов към Бог и святото Му име. Ратува се за една естествена етика, породена не от налагани правила, а от спазване на природните закони и уважение към човешкото същество (вкл. при принципно равенство между половете). Въпреки много сравнения, показващи частична близост на С. с юдаизма, исляма и индуизма, С. си остава достатъчно самобитен като самостоятелен светоглед.
Още за сикхизма
ГУРУ НАНАК ДЕВ. Духовен водач през късното Средновековие, с осн. дейност в северозападна Индия. Счита се за основател на сикхизма. На младини много пътешествал, вкл. до Мека, Тибет и индустките свети места. Говори се, че тайнствено изчезвал и когато се появявал, говорел за едно духовно място, където "няма нито индуси, нито мюсюлмани". Приемайки много от духовните идеи на т
ези (разпространени там) доктрини, Н. същевременно се обявил против религиозната принуда и манипулациите на свещеническите класи. Истинската религия според него се изразява вътрешно в постигане на духовните висини и външно - в братски отношения между всички, независимо от произхода им. Духовните търсения не са несъвместими със светските ангажименти(самият Н. е имал семейство и двама сина).
Жизнеописанията на Н. са събрани в т.нар. джамансакхи, с различни, вкл. доста късни автори.