ИНФОРМАТИКА - СПЕЦИАЛИЗИРАН СОФТУЕР
SEO ОПТИМИЗАЦИЯ НА САЙТА
Важна за всеки сайт с амбиции да бъде повече посещаван, като особено това касае онлайн магазините, сайтовете за услуги, продукти и обяви, новинарските и орпоративните сайтове. Считан за все по-важен за успеха на електронните страници, какво прави SEO специалистът?
1. Анализ на сайта, тематиката и конкурентите. Този етап е особено актуален за онлайн магазините, форумите и новинарските сайтове.
Тук се формира стратегия за SEO оптимизацията и детайлен план за работа. Когато SEO специалистът получава всички достъпи до уеб анализа на проекта и админ панелите (или след като ги създава самостоятелно), той започва анализ на продукти и услуги, дава обща оценка на сайта, за да разбере какво трябва да се направи първо. Специалистът анализира общата видимост на сайта, най-вече според честотните ключови думи. Прави анализ на конкуренти, лидери на пазара, за да открие най-доброто в тях и да го използва като ориентир в тази тематика. Прави както обикновен анализ въз основа на резултатите от търсенето, така и системен анализ, например с помощта на Serpstat. SEO специалистът определя дали има нужда да се правят веднага мащабни промени в сайта. Например, да се променя CMS (система за управление на съдържанието), да се адаптира сайтът за мобилни устройства, да се смени протоколът http на https и т.н. Също така това позволява да се определи целия бюджет за оптимизацията на проекта - разходите за контент, линкове и други.
2. Формиране на първично ядро с ключови думи. На следващия етап SEO специалистът с помощта на Serpstat, Wordstat и други инструменти за събиране на ключовите думи ще събира, клъстеризира по групи, анализира за честотност семантичното ядро. Това ще бъде от полза за формиране на структурата на сайта, съставяне на шаблони за генерация на мета тагове и формиране на мета тагове ръчно (Title, Description, Keywords), заглавия H1, H2; написване на текстове за целеви страници; създаване на грамотно налинкване; външна оптимизация на сайта. Семантичното ядро може да се състои като от няколкостотин ключови думи (за малки сайтове - визитки), така и от няколко хиляди (за онлайн магазини).
3. Формиране на широка структура на сайта. Търсачките постоянно усъвършенстват своите алгоритми и показват най-релевантните страници спрямо търсенето на потребителите. Ако искате да видите на тези позиции своя проект, то без формиране на широка структура няма как да стане. За всяка група търсения трябва да се създаде и оптимизира целева страница. Важно е да се помни, че за супер-нискочестотни ключови думи по-добре да се оптимизират картички на конкретни продукти, тъй като те само ще пречат на популяризирането на важните страници, защото ще отнемат част на вътрешната тежест. Супер-нискочестотна ключова дума е тази, която потребителите са търсили не по-често от 5 пъти на месец. За високочестотните ключови думи се създават страници на категории, за средночестотни и нискочестотни - статични страници на филтри/пресичане на филтри.
Откъде да се взимат идеи за създаване на нови целеви страници?
Анализ на SERP-a.
Анализ на конкуренти.
Вътрешно търсене в сайта.
Анализ на продуктов асортимент / гама услуги.
За големите магазини с точки в различни градове, като и за сайтове за обяви, компании с филиали, броят целеви страници в структурата се умножава на броя градове. Важно е съдържанието на тези страници да бъде уникално.
4. Формиране на задание за вътрешна оптимизация. Специалистът оправя грешки във вътрешната оптимизация на сайта, работи с целеви страници спрямо групи запитвания, премахва дублирани страници. За тази цел се прави технически SEO одит на сайта, въз основа на който се формират задания за вътрешната оптимизация. Задължително се изпълнява следния чек-лист (по ред на важност):
Настройка на автоматично формиране на Title, Description и заглавия H1 въз основа на шаблони на категории, продукти, филтри, пресичане на филтри, страници, създадени за геозапивания и т.н.
Формиране на адресите на страниците в сайта (преминаване към user frendly URL).
Оптимизация на филтри: създаване на правила за формиране на URL адреси за филтри и техните пресичания, мета тагове, видимост на препратките към филтри.
Увеличаване на скоростта на отговора на сървъра, на зареждането на страниците в сайта.
Премахване на дублирани страници с помощта на постоянни пренасочвания, канонични адреси, noindex follow.
Създаване на XML-карта на сайта.
Настройка на многоезичност (при наличие на езикови версии).
Оптимизация на страници за пагинация.
Оптимизация на кода за отговор на сървъра и заглавията на страниците.
Настройка на микроформати на отзиви, на информация на картичките на продукти.
5. Организация на вътрешно налинкване. Често причина за лошо класиране на сайта е проблем с придаването на страниците статична тежест. За какво става дума? Важно е не само да се създадат целеви страници, но и да се направи вътрешно налинкване така, че потребителите и робота на търсачките да могат да преминат на други страници. Иначе целевите страници може да не се появят в индекса на търсачките. Обикновено този проблем се среща за страниците с оптимизирани филтри — потребителят може да премине към такава страница, избирайки филтър, а роботът на търсачките не я вижда. Също така на този етап SEO специалистът прави налинкване на категориите на меню с помощта на различни скриптове, добавяйки по-рано събраните и клъстеризираните ключови думи, предава статичната тежест от страници с ниска конкуренция (например, от продуктови картички, пресичания на филтри) на страници от по-високо ниво на вложеност.
6. Оптимизация на съдържане (контент). Специалистът ръчно създава уникални мета тагове (Title, Description, Keywords) и заглавия H1 въз основа на «Long Tail» на ключови думи за тези страници, където това е необходимо. Също така за страниците, които се оптимизират, се създават текстове, които включват по-рано събраните ключови думи, отчитайки изискванията на търсачките.
Текстовете влияят на класирането на страниците по високочестотните ключови думи и клювочи думи с «Long Tail».
7. Работа с краулинг бюджет. Често собствениците на сайтовете, след като прочетат 1-2 статии за оптимизиране на филтри и тагове, създават стотици страници с безполезни филтри, за които дори няма или почти няма търсения. Нещо повече - те не затварят за робота страници с пресичане на филтри от един блок (например, два бранда), пресичане на четири и повече филтри; не затварят страници за сортиране: по цена, рейтинг, брой продукти на страницата. Това са големи грешки. Като резултат роботът може да индексира само част от страниците на филтри — и ще си тръгне. Дори грамотно да направите всичко останало, точно това ще стане причина сайтът да не попадне в индекса. Също така статичната тежест на страниците на категории силно ще се намали. Препоръчително е само специалист с опит да работи с краулинг бюджета. Специалистите грамотно ще затворят за индексация «излишни страници», създадени само за удобство на потребителите, ще оставят само нужните филтри, ще забранят на работите да минават «излишните страници» и ще затворят препратките към тях.
8. Подобрение на юзабилити на сайта. Отчитат ли алгоритмите на търсачките поведенческите фактори — това как потребителите взаимодействат със сайта? SEO специалистите работят за:
да не се връщат потребителите назад в резултатите от търсенето;
намаляване на степента на отпадане;
увеличение на времето на престой на страница.
Адаптация на сайта за мобилни устройства съществено ще увеличи видимостта му в резултатите от мобилното търсене, също така ще се увеличат конверсии от мобилните устройства. Опростяване на навигацията намали степента на отпадане. Грамотно оформяне на страницата «За нас» ще увеличи доверието от страна на потребители и търсачки.
9. Външна оптимизация на сайта. За кого е актуално това? За всеки тип сайт в тематика с висока конкуренция. Най-често в тематики с ниска конкуренция може да минете без увеличение на външна линк маса, обаче основната външна оптимизация е необходима. Колкото повече качествени тематични сайтове сочат към Вашия сайт, толкова по-авторитетен той става за търсачките. Съществуват доста параметри, по които трябва да се прави линк профил и да се отбират сайтове-донори. SEO специалистите могат да ползват борси с постоянни линкове, да добавят естествени линкове от форуми, Q/A-сайтове и директно да добавят линкове през админ панела на сайтове, които не продават линкове.
10. Увеличаване на конверсия от посетители в клиенти. Конверсия — това не е задължително продажба. Това може да бъде поръчка на услуги или абониране за бюлетин. Това е комплексен етап, който изисква знания за дизайн, юзабилити, email-маркетинг и дори умения за създаване на качествен контент. Специалистът:
Коригира онлайн формите за поръчка.
Добавя начини за връзка с мениджърите през сайта.
Сменя цветовете на елементите на страниците.
Работи с отзиви.
Настройва тригерни персонализирани бюлетини.
11. Поетапна оптимизация на страници. Въз основа на класирането на страници по ключови думи и анализ на трафик по категории, SEO специалистите постоянно работят със структурата на сайта, разширяват я, правят корекции на текстовете, мета таговете, вътрешното налинкване, външната линк маса на страниците. Всичко се усложнява от постоянното обновяване на алгоритмите на търсачките, във връзка с което често се налага промяна на стратегията за оптимизация на сайта и постоянни усилия за подобрение за потребители и търсачки.
Обобощение:
Анализ на сайта на клиента, на тематиката и конкурентите. Формиране на стратегия и план за работа. Актуално е за всеки тип сайт.
Събиране и клъстеризация на семантика, формиране на първично семантично ядро. Актуално е за всеки тип сайт.
Създаване на широка структура на сайта. Не е актуално за тясно специализирани продукти и услуги, които изпълняват специфични цели.
Провеждане на одит, формиране на задания за техническа оптимизация на сайта. Актуално е за всеки тип сайт.
Вътрешно налинкване, увеличение на тежестта на важни за оптимизацията страници. Актуално е за всеки тип сайт, освен малки сайтове-визитки и специфични продукти.
Оптимизация на контент. Актуално е за всеки тип сайт.
Работа с краулинг бюджет. Актуално е за онлайн магазини, сайтове с обяви, сайтове за услуги, където има опция за филтриране и сортиране на данни.
Подобрение на позваемост на сайта. Актуално е за всеки тип сайт.
Външна оптимизация, работа с линк профил. Не е актуално за тематики с ниска конкуренция.
Увеличаване на коефициент на конверсии от посетители в клиенти. Актуално е за всеки тип сайтове, освен форуми.
Поетапна оптимизация на страници по раздели, категории, реализация на доработки въз основа анализ на данни. Може да не е актуално за малки сайтове-визитки.
Почти всички тези етапи са неактуални за едностранични сайтове (Landing Page).