Оптимално изразяване

ДЖЕЛЯЛЕДИН РУМИ

***
Събрали се турчин, персиец, арабин и грък.
И един непознат влязъл в техния кръг.
На тези приятели той пара подарил.
И кипнал раздорът, и спорът се разгорещил.
Персиецът казал на свойте приятели с жар:
"Да идем енгур да си купим от оня пазар!"
"Ти бъркаш, подлецо! - извикал арабинът слаб.
- Не искам енгур! Ще си купим ейнаб!"
Прекъснал го турчинът строг:"Що за шум!
Другари, не е ли по-харно да купим юзум?"
"Какви сте такива човеци - гъркът промълвил, -
разбира се, трябва да купим стафил.

Едно те говорели, но на различен език -
и тъй разгневили се, че сбили се в миг.
Не знаели, казайки "грозде", че всеки от тях
все грозде е искал, а пък получил пердах.
Невежество, злоба в тях се тъй разгоря,
че доста пострадаха там и зъби, и ребра...

Слова неразбрани най-често донасят война.
А ясните думи - единство и мир, и добра тишина...


ЕЗИКОВИ ПРИНЦИПИ НА УСПЕШНАТА КОМУНИКАЦИЯ

Според езиковеда П.Грайс, съществуват четири основни принципа за успешното общуване чрез реч, наричани от него комуникативни постулати. Който ги съблюдава, има добри шщансове дистанцията между него и онези, с които разговаря, да се стопява с течение на разговора. Разбира се, някои от тези умения можат да се използват и неискрено, т.е. демагогски.

1. Информативност. По отношение на интересуваща и отсрещната страна тема, информацията следва да бъде важна и по възможност да се включат и нови за отсрещната страна положения или поне уточнения, ако се касае за общоизвестен факт.

2. Истинност. Да се говори истината, или като минимум, да не се изричат явни неистини, е основно условие за убедителност и полезност на диалога и за двете страни.

3. Актуалност или релевантност. Да се говори само онова, което за дадения момент има връзка с темата.

4. Яснота. Важно е да се избягват неясни и нееднозначни изрази; краткостта и подредената реч поне при първите разговори по правило прави добро впечатление и улеснява навлизането на диалога в дълбочина.

КОНКРЕТНИ УКАЗАНИЯ ЗА УСПЕШНО ПРЕЗЕНТИРАНЕ

Реториката (ораторското майсторство) от древни времена е считана за трудно изкуство, за което освен знания е неоходима и много практика. В днешно време все повече хора, без да са професионални лектори, адвокати или дипломати, се налага да правят презентации по определена тема. Колкото и далече да остават от съвършенството резултатите от тяхните усилия, те могат да дадат много по-добри резултати, чрез спазване на определени насоки:

А). ПОДГОТОВКА
1. Внимателна преценка за това дали изобщо да се прави и кога презентирането. Може би се нуждаете от още знания или повече осмисляне или дори генериране на повече собствен опит? Или съставът на публиката или форматът не дават въдможност за пълноценно представяне? От друга страна, ако обстоятелствата са частично благоприятни, опитайте се да съдадете или уговорите с организаторите условия, които ще дадат по.добър резултат.
2. Общата схема на представянето да съответства на възможностите на публиката и собствената увереност в знанията си и умението си да се въздейства на хората.
3. Да има достатъчно разнообразни материали - оптимизирани слайдове, логически схеми, цитати, примери от всекидневието, афоризми, стихове, анекдоти, риторични въпроси и др., за да се задържи вниманието на хората. Използвайте темата, за да направите връзка с други сходни или свързани теми, на които презентирате или с книги и сайтове със съответно съдържание.
4. Ако се касае за важна презентация, многократното й предварително упражняване, включително на глас и през приятели и специалисти (с обратна връзка от тях) може да е важен етап от подготовката. Обърнете внимание и на невербалните акпекти на коуникацията.
5. Ако това е възможно, участвайте в подготовката на мястото, вкл. на техниката.
6. Вземете мерки за доброто си физическо и умствено състояние по време на презентирането. Ипзолзвайте това, което вече установено работи лично при вас - движение сред природата, добро наспиване, дишане, молитва, медитация и т.н.
7. Ако се касае за последваща и/или предхождаща друго идказване прецентация, полезно е да се уведомите за тяхното основно съдържание.

Б). ПРЕДСТАВЯНЕ
1. Отидете по-рано на мястото, огледайте проветряването и техниката, сипете си вода, при нужда ползвайте тоалетната.
2. Напомнете си, че сте подготвен и че публиката също би желала да успеете; а от друга страна, определени смущения и грешки са нещо нормално и няма да имат фатални последствия.
3. Установявайте зрителен контакт с публиката и излъчвайте ентусиазъм. Ако въпреки това има провокиращи или безогледно критикуващи хора сред публиката, преценете да ли може да използвате това в своя полза (чрез острумен отговор), или следва да се позовете на друг аргумент, като отклонение от темата или пречене желанието на болшинството да слушат, за да преустановите нападките.
4. Опитайте се да канализирате равномерно енергията си, за да не се разтоварва безпокойството чрез определени тикове; спонтанното жестикулиране обикновено може да е благоприятно.
5. Против сценичната треска помагат и бавното дълбоко дишане, отпиването на чиста вода и спомените за успешни презентации в миналото.
6. Конкролирайте дължината на монологичното представяне, никога не пропускайте заключението, така че ако трябва, съкратете нещо от основната част; преценете дали да давате думата за въпроси или да направите интерактивно занятие преди или след определена част от мероприятието или всичко това да остана за накрая. Полезно е да запазите в резерв "резервно оръжине" (саундбайт), което е кратко, примерно половин минута и е предназначено за рязко привличане вниманието на публиката в специални случаи.
7. Особени форми на презентиране са импровизираното изказване, представянето на друг презентатор, участието в дискусия, кръгла маса или панелна дискусия и излизането пред международна или силно различаваща се от обичаната публика. Те изискват съответно адаптиран подход при подготовката и провеждането.

Наръчник

© Copyright 2024 М.И.Р. Всички права запазени.