Медицинска

ОБЩО & МЕТОДИ & РЕАНИМАЦИЯ & СТРЕСОВЕ & ЗЛОПОЛУКИ & ГЛАВОБОЛИЕ & СПАЗМИ НА ВЪТРЕШНИТЕ ОРГАНИ & СТАВНИ, МУСКИЛНИ И НЕВРАЛГИЧНИ БОЛКИ & ОБЩИ ИНФЕКЦИИ & ДИХАТЕЛНИ ИНФЕКЦИИ & ХРАНОСМИЛАТЕЛНИ ПРОБЛЕМИ & ОТРАВЯНИЯ  & АЛЕРГИИ

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

1. Бъдете трезво преценяващи! Ако не сте в такова състояние, но има до вас по-спокойни от вас доверени хора да вземат важните решения, доверете им се! Ако сте сам, приложете първо методи за самоовладяване на острия стрес, преди да правите друго за себе си и/или другите.

2. Правете само това, за което сте сигурни, че ще помогне безопасно! При остра болест, травма или злополука често едни и същи оплаквания се дължат на различни причини. Припомнете си (или разпитайте) за обстоятелствата, при които е започнало или се е изострило страданието - те биха могли да ви ориентират за естеството му. Особено внимавайте при малки деца, бременни или кърмящи жени и много отпаднали болни!

3. Предварително се информирайте и подгответе! Трябва да имате съществени познания и умения за главните спешни случаи, както и комплекти за първа помощ със средства за вътрешна и външна употреба. Още по-добре е, ако се напреднали в самопознанието (и съответно познавате пациента), тъй като става възможно съобразяване с индивидуалните особености.

ОСНОВНОТО ЗА УПОТРЕБАТА НА МЕТОДИТЕ:

* Психотерапия. Всичко, допринасящо за запазване на самообладанието и мобилизиране на защитните сили на организма, винаги е от полза. Когато се грижите за болен или пострадал, имайте предвид, че не само думите, но и действията, мимиките, общото "излъчване" се отразяват на душевната му/й настройка.
* Дихателни и енергийни техники. Важни за бързото регулиране на стресове и физически болки. Масово се прилагат само леки и изпитани упражнения (напр. тези), а не например предназначените за напреднали в източните учения.
* Диетично-разтоварващи прийоми. В болшинството спешни случаи е по-безопасно кратковременно да не се яде твърда храна, като се пие чиста вода, понякога натурални сокове, билкови чаеве и зеленчукови бульони без сол и мазнина. Особено пък тежките храни могат да затруднят уточняването на диагнозата или директно да влошат състоянието. Ако то позволява по-разширено хранене, диетата е най-добре да се уточни от специалист; дотогава не бързайте с разнообразните продукти и подправки.
* Билколечение, ароматотерапия, апитерапия. Най-удобни и бързодействащи вътрешно са течните форми (тинктури), а за външна употреба - мехлемите и линиментите (течни мазила), както и инхалациите. Всички те не са така рискови като синтетичните медикаменти и могат да се ползват като пръв избор при леки и средно тежки състояния. Не бива да се надценява ролята им при животозастрашаващи състояния! Етеричните масла не трябва да се ползват в концентриран вид, а при малки деца и алергични хора да се внимава допълнително.
* Хомеопатия. Също така се ползва спомагателно към други наложителни методи. Някои обаче считат, че силните стресове, мощните медикаменти, камфората, ментовото масло и кафето често пъти противодействат на лечебния ефект. Препаратите се слагат директно под езика или се разреждат с чиста (нехлорирана) вода. За масова употреба сe препоръчват средни разреждания (CH 5 до 12). Повече за хомеопатичните методи.
* Медикаментозни въздействия. Груба грешка е при леки оплаквания да се започва самолечение с фармацевтична синтетика. Тя следва да се прилага възможно най-рядко, но понякога е необходима. При чести тежки пристъпи болният и близките му трябва да са подготвени, включително за инжекционните форми.
* Общ и точков масаж. По-активни въздействия (но не прекалено болезнени) са допустими върху гърба и крайниците; в областите на корема, слабините, шията и очите е по-безопасно лекото поглаждане или простото държане на дланта върху засегнатото място. Не масажирайте места с разранена кожа, туморни и др. образувания, или при опасност от кръвоизливи! Ако не сте експерти по източна медицина, ползвайте само препоръчаните в конкретния случай зони и точки. По-важните от последните са илюстрирани тук.
* Достъпни физикални процедури. По-универсални са недразнещите, с умерена температура и продължителност промивки, бани и компреси (по-подробно те са описани тук). Към тях спадат също изкуственото дишане, превръзките, шините и други подръчни средства, за които трябва да се информираме своевременно.
* Хирургия. Минимумът активна намеса от неспециалисти ще позволи на бързо повикания лекар да определи показанията и вида на интервенцията. Ако се налага да проведете сами някои дребни манипулации, работете строго стерилно!

ДОЛЕКАРСКА РЕАНИМАЦИЯ

Ако пострадалият е в безсъзнание (не е на себе си и не може да бъде свестен), например след инфаркт, катастрофа, удавяне и т.н.., трябва да проверите има ли дишане и пулс (най-удобно е на шийната артерия) и да отчетете признаци като бледност или посиняване и изстиване на кожата, силно разширени зеници, гърчове или пълна безчувственост.
Изкуствено дишане уста в уста. Сложете пострадалия да легне по гръб на земята. Вижте дали в устата няма нещо, което да спира въздуха и го отстранете. Ако има повръщане, обърнете главата настрани. За да осигурите дихателна проходимост, коленичете до
главата, извийте я назад, изтегляйки брадичката нагоре с едната ръка и натискайки темето надолу с другата. С ръката, която е на челото на пострадалия, стиснете и запушете носа. При възрастни вдишайте дълбоко. Притиснете уста към устата на пострадалия, така че да я покриете напълно, и вдъхнете силно в нея. При деца вдишайте леко, като внимателно вдъхнете в устата. Отдръпнете уста и оставете гръдния кош на пострадалия да се спусне. Повтаряйте обдишването през 6 секунди при възрастните и 3-4 секунди при малките деца. Продължете до възстановяване на дишането.
Масаж на сърцето (ако след 4-5 обдишвания все още няма сърдечна дейност). Сложете пострадалия да легне по гръб и разхлабете стегнатите дрехи. Коленичете до пострадалия откъм главата. Поставете основата на едната длан върху сърцето. Сложете другата длан върху първата. С изпънати ръце се залюлейте напред-назад. (Не натискайте със свиване на ръцете.) За възрастни гръдният кош трябва да хлътва към 4-5 см при всеки натиск. Ритъмът е 70-80 в минута. При малки деца използвайте само едната ръка и притискайте внимателно гръдния кош около 100 пъти в минута и на 2-3 см навътре. При бебета използвайте само два пръста и притискайте на 1-2 см, по-високо по гръдната кост. Не продължавайте да притискате гръдния кош след възстановяването на пулса и подобряване цвета на пострадалия. При наличие на двама души е удобно единият да прави изкуствено дишане, а другият – непряк сърдечен масаж. На всеки 5 притискания на гръдния кош да се пада по едно обдишване. Продължете, докато пострадалият се свести или пристигне помощ. След подобряване на състоянието е важно човекът да бъде поставен в поза, която не пречи на дишането, например легнал
настрани, с възглавница за поддържане на главата хоризонтално.
Други методи – акупресура, хомеопатия, билки и лекарства – могат да се прилагат при наличие най-малкото на обща ориентираност за вида на проблема. Споменатите методи могат да са безрезултатни, ако пациентът има неовладяни кръвоизливи, страда от тежко остро отравяне или от напреднали стадии на сериозни хронични заболявания. Вижте на съответните места за допълнителните мерки, които могат да се предприемат и не забравяйте да съобщите на лекаря както за болестите, така и за взетите мерки!

ОВЛАДЯВАНЕ НА ОСТРИ СТРЕСОВЕ И ИЗОСТРЕНИ ПСИХОТИЧНИ ПРИЗНАЦИ

Първични стресове. Касае се за психотравми при душевно здрави индивиди. Необходимо е околните да съхранят хладнокръвие, което успокоява чрез пример. Добре е да се намалят дразнителите от обкръжаващата среда до минимум, да се използва позоваване на познати и приятни неща. Ако болният е в делир с нарушена ориентация относно себе си и другите, излизането му от него често се ускорява от опитите за напомняне на неговата самоличност, близките му и мястото, където се намира. При различни стресови симптоми модерни терапии като психодрамата могат да помогнат и в случаите, когато хипнозата е нежелателна.
Автопсихотерапия: ако човек е в състояние сам да се контролира донякъде, може да си повтаря стабилизиращи формули (най-добре такива, в чиято ефикасност за себе си предварително се е убедил), напр. "Спокойствие, спокойствие...", "И това ще мине" и т.н. Религиозните намират подкрепа в съответните практики (християнски молитви, източни мантри като "Ом" и пр.). Внедряването на ритъм (тиха хармонична музика, слушане цъкането на часовника, при децата - притискане до майчината гръд) може да е от полза.
Успокояващо влияе бавното дълбоко дишане с още по-бавно издишване. При хаотична свръхвъзбуда с много често поемане на въздух (хипервентилация), краткотрайните паузи на задържане на дъха или дишането в книжна кесия или под завивка може да доведе до отпускане и да улесни заспиването.
Хладните приложения (въздух и вода) често са показани при гневни изблици, а топлите - при страх и безпокойство. Акупресура - върху T-26, J-24 и N, както и масаж на ушната мида. При свръхвъзбуда и безсъние - GI-11 и V-62; при нощен страх у деца - RP-1; при маниакален синдром - T-14 и T-26; при депресии - C-7 и E-36; при халюцинации - P-11.
Общорегулиращо е приемането на билкови извлеци и дишането на аромати от маточина, валериана, лавандула, хмел и др. Хомеопатия: при свръхостро безпокойство Acon.; при тревожно очакване Gels.; при скръб или разочарование Ign.; при гневни изблици от каприз Cham.; При свръхамбициозност с насилнически импулси - Nux-v.; при делири: Bell. (температурен), Hyos. или Stram. (маниакален), Verat.(религиозен); при принудително безсъние, поради грижи за болен - Cocculus; за деца, болезнено зависими от майка си - Pulsatilla. Бахови капки (Rescue remedie или "спасителна смес", помага също при внезапни физически травми и заболявания, свързани с психологичен шок.).
Транквилизиращите лекарства (диазепам, рудотел, транксен и др.) би следвало да се включват само при липса на ефект от горните приложения, и то след консултация с лекар.

Изострени нервнопсихични страдания. При съществуващи от по-рано сериозни психични проблеми, някои от горните методи също могат да се опитат, но е по-важно състоянието да се прецени от лекар-специалист. Често кризите се предизвикват от рязко спиране или увеличаване дозата на поддържащите медикаменти, от комбинирането им с алкохол или когато последният е замествал психотропния ефект на лекарствата и рязко е бил спрян. Трябва да се вземат обезопасителни мерки при пациенти, които са правили опити за самоубийство или за действия срещу околните. Но даже без предварителни данни за болния, ако той не се поддава на обичайните по-леки природни или лекарствени въздействия, ако състоянието му прогресивно се влошава и той не е в състояние да си възвърне реалната преценка за себе си и за околната обстановка - това са достатъчни сигнали за бързо организиране на консултация с психиатър.

ЗЛОПОЛУКИ

Механични, леки и умерено тежки травми. Неусложнени битови и производствени механични увреди. При натъртвания (контузии) без открити рани да се поставят студени компреси и да се осигури покой за засегнатите области. При наличие на рани да се направи промивка; освен с обичайните аптечни разтвори - но без йод! -това може да стане с билкови противовъзпалителни, затягащи и кръвоспиращи чаеве (охладени), напр. от равнец, жълт кантарион, черен оман и др., с хомеопатични разтвори (Calendula, Hypericum), със сребърна вода, с ракия или даже с урина. След спиране на кървенето да се ползват външно извлеци от раноцелебни билки (невен, жиловлек, жълт кантарион и др.), разредени етерични масла (от лавандула, роза, евкалипт, чаено дърво и др.) и пчелни продукти (мед, прополисов мехлем). Комбинирани фитомехлеми са "Генерофит", "Герофит", "Траумел" и др. Хомеопатични средства: общото е Arnica; при травми на костите и сухожилията - Ruta; на нервите - Hyper.; на вътрешните и половите органи - Bell-p. Превръзките при неголемите инциденти не са задължителни и се препоръчват само при опасност от разраняване в хода на ежедневните дейности. При значителни рани те трябва да се сменят 2 пъти дневно и да се редуват с промивки или компреси. Акупресурни точки за общо възстановяване: V-60, E-36 и GI-4. За връзката ум-тяло: вдишайте дълбоко и задръжте за 5-10 сек. въздуха. После издишайте забавено, като си представяте нервните токове от мозъка към пострадалото място, които "нареждат" бързото му възстановяване. После отвлечете вниманието си с друго, давайки възможност на природата да се лекува.
Сериозни травми. Те могат да са свързани с нарушения на съзнанието, значителни кръвотечения и опасност от инфекции и следва да се третират съответно (виж реанимация по-долу); дори и малки наглед наранявания, ако са проникващи в дълбочина, замърсени или в района на жизнено важни органи, крият опасност от усложнения - консултирайте се със специалист!). При наличие на отрязан пръст, той следва да се запази в чиста марля и по възможност на хладно - микрохирурзите ще се опитат да го реимплантират. При подозрение за счупване на кост се употребяват за обездвижване шини от подръчни материали. Не се опитвайте да намествате тежки счупвания и изкълчвания, ако нямате съответната квалификация!
Кръвотечения. Само леките инциденти от този род подлежат на домашно третиране, във всички по-тежки случаи е необходимо да се извика лекар по спешност. При външно кървене след травми пострадалата част на тялото да е в покой, по възможност нависоко. Превързва се стегнато (с подложено в мястото на нараняването дебело парче от марля или чист плат) и притиснете пулсиращата артерия над засегнатото място. При кървене от носа - студени компреси, тампони със солена вода. Акупресура на GI-4, P-11, V-60 и T-14. При много обилна менструация - една изравнена чаена лъжичка смес от лещено кафе и канела (2:1). Акупресура на RP-6, RP-1 и J-4. Вътрешни кръвоизливи може да има след травми, при болести на кръвосъсирването, мозъчен удар и др. Водещи признаци са световъртеж, посиняване, слабост и студ при ниско кръвно налягане, слаб и ускорен пулс. Повикайте веднага линейка! Общи спомагателни средства при всякакви кръвотечения: студени компреси, билкови средства (бял равнец, калина, пипериче, тученица, хамамелис и др.), под формата на отвари или разредени тинктури и хомеопатични препарати: Arn. (при травматично кървене и кръвонасядане), Chin. (при изтощителни кръвотечения от вътрешните органи), Ip. (при кръвохрачене или кървава диария), Lach. (при тъмна кръв, вкл. при обилен мензис) или Phos. (при яркочервена кръв). Ако разполагате с ампула адреналин, може външно да третирате кървящото място. Приемане на повече течности, ако пациентът е в съзнание. Необходимо е избягване на излишните движения при транспортирането или при възможност специализираната помощ да пристигне на място. Психотерапия, окуражаване.
Термични въздействия.
Изгаряне. Пострадалата част веднага се потопява в студена вода и се държи, докато болката утихне. След това се намазва с кремове от невен (календула), жълт кантарион (Hyper.), алое, жиловлек и др., или с разредени тинктури от тях (20-30 капки в 50-100 мл. вода); при наличие на пресни растения те се имат предвид и за директно налагане, или пък с разредено 1:10-20 в натурална мазнина масло от лавандула. Прилагат се още яйчен белтък и чист пчелен мед, кисело мляко, сок от моркови и краставици, както и готови комплексни кремове. При образуване на мехури те да не се пукат.
Хомеопатично: при изгаряне без мехури – Urt-u.; при образуване на мехури – Canth. Дават се и повече течности вътрешно, а в тежките случаи се действа срещу настъпващия шок и спешно се вика лекар.
Токов удар. При допир с източник на високо напрежение всички трябва да стоят настрани и да повикат професионална помощ. При електрошок от домакински уред трябва да се «изключи» пострадалия от веригата, преди някой да го докосне. Не бива да се работи с мокри ръце! Пострадалият се издърпва настрани от източника на напрежение с дървен или друг изолиращ предмет. При нужда, започнете реанимация.
Измръзване. Леките форми се лекуват чрез постепенно вътрешно и външно загряване и масажи. Полезно е налагането с лукова кашица, масажи с разредени етерични масла от розмарин и хвойна или със загряващи кремове, а хомеопатите препоръчват вътрешно Agar. Дълбокото измръзване, ако е локално, се нуждае от грижа на хирург, а при обща картина на „бяла смърт“ – от енергична реанимация.

Задавяне. Ако запушването е частично, пострадалият ще може да се изкашля и да прочисти трахеята. Ако тя е напълно блокирана, той не може да диша и затова посинява. Понякога може да извадите предмета с пръсти. Или го наклонете напред и нанесете няколко удара между лопатките. Ако няма резултат, хванете пострадалия откъм гърба, свийте едната ръка в юмрук между пъпа и ребрата. Притискайте силно корема навътре и нагоре, за да се изтласка въздухът и чуждото тяло. Повикайте лекар.

Кръвотечения. Само най-леките инциденти от този род подлежат на домашно третиране, във всички по-тежки случаи е необходимо да се извика лекар по спешност. (Необходимо е избягване на излишните движения при транспортирането.)
• При външно кървене след травми пострадалата част на тялото да е в покой, по възможност нависоко. Превързва се стегнато (с подложено в мястото на нараняването дебело парче от марля или чист плат) и се притиска пулсиращата артерия над засегнатото място.
• При кървене от носа – студени компреси отвън, тампони със солена охладена вода. Акупресура на GI-4, P-11, V-60 и T-14.
• При много обилна менструация – една чаена лъжичка смес от лещено кафе и канела (2:1); до 1 ч.л. тинктура от овчарска торбичка (Thlas.); хомеопатично – Sec. Акупресура на RP-6, RP-1 и J-4.
• Вътрешни кръвоизливи може да има след травми, при болести на кръвосъсирването, мозъчен удар и др. Водещите признаци са световъртеж, посиняване, отпадналост и студ, спадане на кръвното, слаб и ускорен пулс. Повикайте веднага линейка!
• Общи спомагателни средства при всякакви кръвотечения са: студени компреси, билкови средства (бял равнец, хвощ, пипериче, тученица, овчарска торбичка и др.), под формата на отвари или тинктури. Хомеопатични препарати: Arn. (при травматично кървене и кръвонасядане), Chin. (при изтощителни кръвотечения от вътрешните органи), Ip. (при кръвохрачене или кървава диария), Lach. (при тъмна кръв, вкл. при обилен мензис)
или Phos. (при яркочервена кръв). Приемане на повече течности, ако пациентът е в съзнание, както и на витамини С и К. Психотерапия, окуражаване.

НЕТРАВМАТИЧНИ БОЛКИ В ГЛАВАТА И ЛИЦЕТО

Важно е да се изясни причината (нервно напрежение, промени в кръвното налягане, глаукомен пристъп, синуит, невралгия, възпаление на ухото, зъбобол, храносмилателни проблеми, алкохолно отравяне и т.н.).
При туптящо главоболие с прилив на кръв към главата - хладни директни приложения, заедно с горещи или контрастни бани на краката до под коленете, последвани от масаж на стъпалата. Лапи на главата със смачкан лист от прясно зеле или с лапа от настъргани с кората сурови картофи, замесени с малко мляко и царевично брашно. При главоболие, подобряващо се от топлина, са уместни лапите от хлебен квас и етеричномаслените апликации с розмарин, босилек, лавандула и др. Точков масаж: при челно главоболие - PC-3, VB-14, GI-4 и V-2; при слепоочно: VB-8, тай-ян, VB-20, GI-4, TR-5; при теменно и тилно - T-20, V-60, F-3, IG-3, както и на зоновите проекции в палците на ръцете и краката и в долната част на ушната мида. При глаукомен пристъп - IG-3, RP-6, VB-20, V-62 и V-2. Бързото очистване на червата е водещата процедура при главоболие от смущения в храносмилането и при глаукомен пристъп. Да се пият чайове от жълт кантарион, мащерка, маточина и пр. При мигрена е особено важна консултирацията с диетолог. Хомеопатия. При пулсиращо главоболие с прилив на кръв - Arg-n. (у невротици-захаромани), Bell. (при треска) или Glon. (в климактериума). Lach. (при жени в преходна възраст или с гинекологични проблеми, както и след злоупотреба с алкохол). При главоболие след травми - Arn. или Nat-s.. Остро главоболие със свръхчувствителност към шум - Coff. Тъпо главоболие или тежест в главата от простудни болести или болки с намаление на зрението - Gels. При болки, локализирани на малки участъци, особено от синусен произход, влошаващи се от влажен студ - Kali-bi.. При главоболие от слънце - Nat-c. или Nat-m. При сутрешно, стягащо челно главоболие, раздразнителност и свръхчувствителност на сетивата - Nux-v. Силно, излъчващо се към очите, главоболие, или мигрена у интелектуалци, с изпотяване на главата - Sil. При пронизващи болки след употреба на вино, обща нервна слабост и неспокойни крака - Zinc. Чистият въздух също е важен, както и разменното дишане. За връзката ум-тяло - поставяне на дланта върху областта, заедно с успокояващи формули от автогенния тренинг. Всички релаксиращи методи могат да са от полза: повече сън, тишина (за някои - лека музика), пребиваване в обкръжение със син (при нервна възбуда) или зелен (при глаукома) цвят, религиозни практики за вярващите т.н. Лицевата невралгия се проявява с болки, обикновено едностранни, подобрява се от загряващи физио-, фито или ароматоприложения; храни, богати на вит. В (бирена мая); хомеопатично - Acon. или Hyper.; специализирана източна медицина. В упорити случаи - консултация с невролог.
Зъбоболът (при невъзможност да се отиде веднага на стоматолог) се облекчава след изчистване на хранителните остатъци при кариес и запълването на дупката с памук, напоен с карамфилово масло или отвара от подправката; жабурене с билкови извлеци от лайка, невен, жиловлек или градински чай или с готови течни форми. Те помагат и при възпалени и кървящи венци. Хомеопатията предлага много средства (Merc., Bell., Staph., Cham. и др.), но отграничаването им е трудно за неспециалиста. Точков масаж: енергично въздействие върху точките GI-4, GI-1, T-26. При засягане на горната редица зъби се третира съответната E-3, а на долната редица - E-6. Зъбният кариес и възпаленият нерв (пулпитът) се облекчават от топлото, а гангренозните процеси (с непрестанни чукащи болки) - от студеното.
Болки вътре в ухото. Обичайната причина е възпаление на средното ухо, което се подобрява от хранително разтоварване и местни топли приложения. Накапване на затоплено растително масло (може с 2-3% етерични масла от босилек, чаено дърво, мащерка и др.), сок от загрят праз лук, от жиловлек или тлъстига (дебела мара). Или скилидка от чесън се надупчва с топлийка, увива се в марля и се поставя за през нощта в ухото. Предварително приготвената маслена настойка от чесън е важна за такива случаи. Слънцелечение: сутрин се грее засегнатото ухо в продължение на 5-10 мин. Хомеопатично при гнойно възпаление - Merc. или Hep; при болки, разпространяващи се към лицето и врата, със зачервяване - Belladonna; при нетърпими болки с раздразнителност - Cham. Акупресура на точките на краката и дланите под средния и безименния пръст, на R-3, R-7, TR-20, VB-20. Когато болките се съпровождат от тежко главоболие, трайно висока температура, световъртеж или гадене и повръщане, необходимо е доуточняване на диагнозата (консултация с УНГ и невролог!).

СПАЗМИ НА ГЛАДКОМУСКУЛНИТЕ ОРГАНИ (СТОМАХ, ЧЕРВА, ЖЛЪЧКА, БЪБРЕЦИ, МАТКА)

Общи указания. Хранително разтоварване - на вода или сокове от моркови, краставици, червено цвекло и др. (с прибавка на по няколко стръкчета зелен копър и джоджен в сокоизстисквачката) и билкови чайове или тинктури от резене, мента, маточина и др., както и комплексни препарати ("Орексифит"). Бавно дълбоко дишане. Акупресура на F-3, E-25 и J-4. За връзката ум-тяло: върху мястото на болката се поставя цялата длан на голо и едновременно се включва представата, че свилите се мускулни влакна в дълбочина се отпускат. Завършва се с обща релаксация.
Стомашни и чревни колики. Освен на храносмилателни разстройства, спазмите по хода на храносмилателната тръба могат да се дължат на изострени възпаления без повръщане и диария, на нервновегетативни реакции - общи или от страна на болни съседни органи и др. Преди това да е изяснено, добре е да се остане на неконцентриран (най-добре неподсладен) билков чай от мента, жълт кантарион, копър или маточина; или да се приеме подходящ готов билков продукт; при ароматотерапията коремът се масажира леко с 2-3%-ов р-р на масло от мента, кимион, резене или копър При съмнение за остро коремно заболяване (апендицит, заклещена херния, перитонит след спукване на язва или проникващо нараняване и др.) до идването на хирурга на болния да не се дава никаква храна и да не се слага топло върху корема!
Бъбречни и жлъчни кризи. При задръжка на урината са полезни соковете от моркови, краставици, магданоз, дини, тикви или тиквички и др. При болки от придвижващи се надолу по пикочните пътища конкременти - големи количества диуретични противоспастични билкови чайове (от гръмотрън, брош, еньовче, бреза, копър и др.; таблетки "Цистон"). Ако има примес на кръв в урината - бял равнец, коприва и др. кръвоспиращи дроги, както и омекчаващи (слез, ленено семе, ружа). Хомеопатично: при болкови кризи в дясното подребрие или кръста и богат на урати (оранжев) седимент Berb.; при силни спастични болки със задръжка на уринирането Coloc. или Nux-v. Сарсапарилата се прилага фито- или хомеотерапевтично при остър цистит. Топлите общи бани помагат, особено в съчетание с етеричномаслени продукти (от хвойна, лавандула, индрише и др.). Най-достъпни са билковите бани с отвара от клонки на какво да е иглолистно дърво. Промивките на червата облекчават черния дроб и жлъчката. При кризи от слизащ надолу по уретерите камък понякога са резултатни подскоците и "тежкото" слизане по стълби; при заклещване на камък в легенчето може да се опита обръщане за 1-2 минути в тилна стойка ("свещ"). Акупресура: при жлъчни кризи - VB-40, TR-5, V-23 и F-3, както и снопова иглотерапия в гръдния отдел на гръбнака; при бъбречни кризи - R-3, V-60, V-23, VB-25, E-25 (на 2 ц. встрани от пъпа). И в двата случая - в съчетание с масаж на ходилата и на ушната мида.
Дисменорея и предменструален синдром. Билки: запарка или тинктура от маточина, мента, невен, лайка, лавандула, калина и др. противоспастични дроги може да се приема самостоятелно при болки или в съчетание с кръвоспиращи средства, ако менструацията е и обилна. За хормонална регулация фито- и ароматотерапевтично: витекс, върбинка, иланг-иланг, хмел, пупалка, майоран или риган и др., по-добре комплексни продукти, дозирани от специалист ("Биостил 1 или 2"). Хомеопатия: при депресия и отоци преди мензис - Foll.; при напрежение в гърдите преди цикъл - Lac-c.; при болки в яйчниците до началото на мензиса - Lach.; при силни коликообразни болки - Mag-p. или Coloc.; при свръхчувствителност към болките и гневен темперамент - Cham. Топлите цели или коремни бани два-три дни преди мензиса облекчават последващите болки (след появата на кървене горещите приложения се преустановяват). Помагат и промивките на червата. Акупресура: J-4, T-4; при непоносими болки също RP-6 и V-23. Спазмите на кръвоносните съдове често предизвикват главоболие и хипертония - вж. там.

НЕТРАВМАТИЧНИ КОСТНО-СТАВНИ, МУСКУЛНИ И НЕВРАЛГИЧНИ БОЛКИ

Те често са свързани - например болките по хода на някой нерв могат да са указание за притискането му при костно-ставни проблеми. Зонова терапия: при силни местни болки е добре да започне с непреки въздействия, като се използва съответствието между зоните на ръката и крака (например, при болки в китката се обработва съответната зона от едноименния глезен). Масажите на петата действат общо рефлекторно върху опорно-двигателния апарат (тази област може да се третира и със загряващи лапи или мехлеми). Акупресура: върху VB-20, VB-34 и V-23; при остри артрити на крайниците - още и E-36; при лумбаго и гръден радикулит - също и общ масаж или снопова иглотерапия на гърба; при разпространяване на болките по ишиасния нерв - също масаж на ахилесовото сухожилие и на VB-40; при болки и схващане на рамото и врата - пресиране на GI-4, GI-11, VB-20-21, както и общ масаж на засегнатата област. Поставяне намагнити със срещуположни полюси от двете страни на болното място. Металотерапия (медни гривни и пластинки). Мануалната терапия е от полза, но само ако се провежда перфектно. При силовите манипулации съществува опасност, особено ако е налице остеопороза! При възпалителни и дегенеративни проблеми - хранително разтоварване или лека диета без бяла захар, запържено и силно солено; добавки - глюкозамин, келп. При невралгични болки да се приемат допълнително бирена мая или др. източници на витамини от B-група, а при подагра да се избягват месните и зрелите бобови продукти. Прилагат се подходящи фитоизвлеци от коприва, върба, розмарин, блатен тъжник, жълт кантарион, дяволски нокът и др. и композиции. Хомеопатия: при болки, влошаващи се от движение - Bry.; при болезнено схващане от неподвижност - Rhus-t.; при подагрозни кризи с непоносимост към миризми - Colch. Външни билкови и етеричномаслени приложения. Действието на често прилаганите външни средства (налагане на лук или хрян, листа от кестен, зеле или репей, шведска горчивка, тинктура от брей, черен оман, капсикови /от люти чушки/ пластири и пр.) върху костно-ставния апарат е главно чрез рефлекторно подобряване на кръвообращението. Трябва да се внимава с парливите - възможно е изгаряне на кожата; ако пък се касае за неприродосъобразни (макар и от народната медицина!) рецепти, включващи йод, аспирин, хинин, киселини и пр., не са рядкост алергичните реакции. Препоръчват се мехлеми от билки и етерични масла. Те имат по-меко рефлекторно въздействие, а и подобряват кръвоснабдяването на дълбоките тъкани. Медикаментите (аспирин, индометацин, аналгин и др.) имат непостоянно болкоуспокояващо действие, а иначе дразнят стомашночревния тракт.

ОБЩИ ИНФЕКЦИОЗНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ

Треска. Умерено повишената температура (до 38,5-39 градуса), ако не продължава повече от 2-3 дни, по-скоро помага на организма да се бори с инфекцията. По-бързо трябва да се действа при деца със склонност към гърчове, при възрастни със слаби сърца и главно - при хиперпирексия (над 40 градуса). Във всички случаи е уместно хранително разтоварване, с повече течности (топла вода, чайове и натурални сокове), осигуряване на чист въздух и 1-2 пъти дневно промивки на червата. Полезни са и изпотяващите процедури, а при много висока треска се прави студено увиване с чаршаф (в по-леките случаи - студени. При опасност от температурни гърчове се прави акупресура на VB-21 и на ушната висулка. Фитотерапевтично се изпива еднократно запарка от 1 чаена лъжичка люлякови листа в 1 чаша вода, или неколкократно - чай бъзов цвят или върбови кори. Могат да се добавят 15-20 капки тинктура от моминска вратига или ехинацея под някаква форма; или се употребяват подходящи фитокомпозиции ("Респитонин", "Артростил", "Релаксин", "Септилин" и др.). Хомеопатично при внезапно простудно заболяване със студени тръпки, зачервено лице, сърцебиене и общо безпокойство - Acon. При треска с циркулаторни нарушения, раздразнителност, жажда за студени напитки, неясни и бързо менящи се симптоми - Ferr-p. При много висока температура с интензивно зачервяване на очите и гърлото, суха кожа, унесеност и бълнуване, силно главоболие, желание за лимони и лимонада - Bell. При септична (бързо меняща се) температура, болки в цялото тяло и силна отпадналост - Pyrog. Медикаменти от рода на парацетамола и антибиотиците следва да се включват само в крайни случаи. Хининът е опасен!
Гнойници и циреи. При малките и повърхностни абсцеси е възможно излекуване с природни средства, докато при големите и дълбоко разположените е необходима консултация с хирург. За ускоряване на "узряването" им се правят лапи от сварено във вода или мляко ленено семе, или от печен лук, или от варен ориз и сини сливи, или пък от хума. Приемането на концентрирани храни усилва гноенето и трябва да се избягва. Вътрешната и външна (чрез промивки и мехлеми) употреба на противовъзпалителни и антимикробни билки и етерични масла (невен, смрадлика, лавандула, евкалипт и др., както и комбинирани), колоидно сребро и прополисови продукти подпомага борбата с инфекцията. Хомеопатично - Hep. Магнитотерапия. Гнойните колекции не бива се изстискват с ръка!
Гъбични инфекции. Независимо дали се касае за предимно външно остро проявление на микози, млечница в устата, чревна или вагинална кандидоза, първата задача е отстраняване на поддържащите фактори (широкоспектърни антибиотици, кортикостероиди, хлорирана вода, концентрирани захари и мазнини, повишена киселинност поради непроветриво облекло и т.н.). Вътрешно са полезни пробиотиците ("Лактофлор", "Адапт-Л", "Аллакт" и др.) и някои имуностимулиращи билки. Външно са ефикасни препаратите с етерични масла като чаено дърво, лавандула, смрадлика и др., съчетани препарати, както и прополисова тинктура. Йодни разтвори, чесън и др. дразнещи апликации могат да се ползват само след проба за поносимост върху малки участъци. За острите инфекции на дихателната система - виж по-долу.

ВЪЗПАЛИТЕЛНИ ПРОЦЕСИ НА ДИХАТЕЛНИТЕ ПЪТИЩА

При хрема да се направи промивка на носа с 1% солен разтвор; на кърмачетата е по-добре да се капва кърма, пресен сок от моркови (след 1-я месец) или пък от цвекло (след 3-я месец).
При гърлобол и кашлица добре действат чайовете и гаргарите от бъз, мащерка, невен, градински чай, исиот и др. противовъзпалителни и имуноактивиращи билки или съчетания (бял оман, анасон, ехинацея, мащерка, прополис); при ларингит и бронхит с предрезгавяване и суха кашлица да се добавят омекчаващи: слез, ружа, ленено или дюлево семе; да се правят инхалации. Извлеци от билки и етерични масла с противомикробно и отхрачващо действие, както и инхалации с тях или с техни масла (босилково, евкалиптово или терпентиново, по 10-15 капки в съд с вряща вода). Доколкото много от фабричните лекарства (сиропи и таблетки) против кашлица съдържат кодеин, глаувент или други подтискащи кашличния рефлекс средства, трябва да се внимава с тях (организмът има нужда да се прочисти от храчките, а не да се спре да кашлицата преди това!). Важни са общите мерки. Хранителното разтоварване (на вода, натурални сокове или зеленчукови бульони, овесена или ечемичена отвара и билкови чайове) или лека диета без животински продукти, ядки, бобови храни и сол ускоряват оздравяването. Пиенето на сокове от моркови с добавка на малко лютиви зеленчуци (лук, хрян, исиот, репички и др.) е добро за елиминирането на слузта (при непоносимост към последните, те могат да се счукат и ползват за инхалация). Апитерапия: 3-4 пъти на ден по 10-15 к. 30%-ва клеева тинктура с вода или се смучат прополисови таблетки (внимателно при поленови алергии!). Хомеопатично при остра хрема с раздразване на носа и устата, болезнено гърло и предразгавяване - Arum-t. При сухи катари с болезнена кашлица и влошаване от движение - Bry. При нощно запушване на носа, десностранно възпаление на гърлото, суха кашлица с болезненост в стомаха и учестено дишане - Lyc. При грип с главоболие и болезненост на очните ябълки, обща разбитост с болки в ставите и мускулите, водниста хрема с кихане и липса на жажда - Gels. При гнойни, лошо миришещи секреции от носа и остри болки в гърлото - Hep. При запушване на носа от гъсти и жилави секрети, болки в корена на носа, кихане и липса на обоняние, влошаване от влажен студ - Kali-bi. При хрема с кихане и запушване на носа през нощта - Nux-v. При обилни, миризливи секрети от дихателните пътища, гнойни и язвени поражения, уголемяване на лимфните възли, треска с обилно изпотяване и слюнотечение - Merc. При силно затруднено дишане, особено нощно време и обща слабост, не затрудняваща отхрачването - Ant-t. При спазматична ларингеална или пристъпна суха бронхиална кашлица, влошаваща се при лягане, астматично дишане със затруднен говор и туберкулозна анамнеза - Dros. Кръвообращението в областта на гърлото се подобрява от упражненията за раздвижване на врата и от максималното изплезване на езика (йогийската "лъвска поза"). Различни компреси могат да са от полза при засягане на различни "етажи" от дихателната система: обикновени загреваещи; с олио, газ и ракия; със загрята морска сол; с прясна извара плюс чаена лъжичка счукано синапово семе; със затоплен восък, с камфоров спирт или шведска горчивка; с мехлеми, съдържащи етерични масла. При хреми те се поставят встрани на носа, плюс акупресура на GI-20, при синуити - около скулите, между и над веждите (плюс точки V-2, VB-14 и PC-3), при гърлобол - около шията, при кашлица - отпред на гърдите и евентуално на гърба. Общоукрепваща точка за масаж при проблеми с носа и гърлото е GI-4, а при кашлица - P-1. Общодостъпен е зоновият масаж по върховете, страничните части и под основите на пръстите на ръцете и краката. Бронхиални спазми - вж. при "Алергии".

ОСТРИ ХРАНОСМИЛАТЕЛНИ ПРОБЛЕМИ

Гастрит. При грешки в диетата или отравяния не бива да се подтискат гаденето и повръщането. Последното да се поддържа чрез пиенето на голямо количество топла вода (виж при "Отравяния"). Добре да последва въздържане от храна в продължение поне на 2 дни, като се поемат само течности: преварена вода, билков чай от мента, жълт кантарион, лайка, мащерка, ленено семе и др., а по-късно - и разредени сокове (от немногокисели млодове и нелютиви зеленчуци) или леко подсладени отвари, овесени ядки и др., според поносимостта; разделно хранене. Ако преобладават киселините (парене зад гръдната кост), може да се касае за възпаление на хранопровода (езофагит), при което за предпазването на лигавицата помагат слизестите водни извлеци от ружа, слез, ленено семе и др. При необходимост от минерален неутрализатор, по-добре е вместо образуващата газове сода бикарбонат да се използва магнезиево "мляко" (1 изравнена чаена лъжичка магнезиев окис, размит в чаша вода). При гадене без необходимост от промивка на стомаха може да се приложи натриев цитрат (в домашни условия "лимонада" от по 1 чаена лъжичка сода бикарбонат и лимонена киселина /или сок от 1 лимон/, разбъркани в чаша вода до дегазиране), ментови или комбинирани билкови капки, сдъвкване на листо свежа синя жлъчка; хомеопатично: Petr., Lob. или Tab. Акупресура на RP-6 и J-12.
Диария. В самото начало се дава 1 супена лъжица медицински активиран въглен, а при липса на такъв - прах от изгорено дърво или овъглен картоф. Навременното възстановяване на водно-солевия баланс е решаващо при обилните разстройства. В тежките случаи това трябва да става в болница, с индивидуално дозирани разтвори, вкарвани през устата (директно или през стомашна сонда), чрез клизма или по венозен път. Когато не е спешно или няма възможност за настаняване в лечебно заведение, необходим е постоянен надзор за количеството приемани и загубвани от болния течности. В домашна обстановка набавянето им става чрез подправени зеленчукови отвари (особено от моркови, чубрица и джоджен), в които при тежките случаи преди употреба се разтваря половин изравнена чаена лъжичка сол за всеки литър течност. Някои билкови чайове са особено ценни (от поддъбиче, жълт кантарион, кървавиче, очиболец, върбинка, къпинови и боровинкови листа и корени и др.; съчетани - чай №5). Камфор в ниски до хомеопатични дози може да се приложи при диарии с отслабване на сърдечно-съдовата система. Също, при остър гастроентероколит едновременно с повръщане и диария, обезводняване и прострация - Verat.; при хранителни отравяния или инфекциозни ентероколити с редки, приличащи на оризова вода изпражнения, парещи болки, жажда и влошаване през нощта - Ars.; при ентерити със силни спастични болки, подобряващи се от притискане на корема (свиване на тялото напред) - Coloc.; при тежки детски диарии (токсикози), особено от мляко - Aeth.; при диария от инфекциозен или паразитарен произход с примеси на кръв в изпражненията - Merc-c.; при оплаквания от всички етажи на храносмилателната система след диетични грешки, болки повече вляво и повишена жажда - Ip. Препоръчва се и суха топлина (грейки в областта на седалището и долната част на гърба). Акупресура - върху E-25 и E-36. С подобряването постепенно се включват храни със затягащ ефект : ябълки и дюли - сурови, варени и печени, дренки, трънки, черни боровинки и др., като изсушените предварително се накисват; супа от настъргани моркови и бял ориз без мазнина, после малко кисело (но не и прясно) мляко. Добавят се препарати с пробиотици. Така повечето разстройства минават без медикаменти; в особени случаи могат да се имат предвид "Дизентерол", "Смекта" и др., преди да се мисли за антибиотици.
Начален запек. Най-добре се регулира чрез прием на повече течности, храни със слабителен ефект (сини сливи, смокини, грозде, зеле, овесени ядки, зехтин, супа от лук и праз и др.), на фона на активен двигателен режим, упражнения за коремната и аналната мускулатура, масажи на корема и гръбнака, автогенен тренинг и др. естествени методи. Могат да се добавят омекчаващи и стимулиращи перисталтиката билки (ленено семе, слез, луличка и др. - най-добре съчетано, както е в чай №6), акупресура на GI-4 и GI-11. Не само лекарствените очистителни, но и "силните" билкови средства (най-известен от които е майчиния лист /сена/), употребявани продължително, водят до трудно обратими усложнения! Кървящи и болезнени хемороиди. Подобряват се от водно или соково разтоварване, като едновременно могат да се прилагат физио-, фито- и ароматотерапевтични процедури локално.

ОСТРИ ОТРАВЯНИЯ

Повечето токсини (химически, от развалени храни, отровни растения и др.) при приемането им през устата водят до стомашно-чревни оплаквания и/или
обриви, а в по-тежките случаи – до гърчове и изпадане в безсъзнание. Самоотравяне настъпва при бързо прогресиращи гнойно-възпалителни, чернодробни, бъбречни, обменни и туморни заболявания. Всички форми на сериозно отравяне се нуждаят от настаняване в спешно отделение за съвременни форми на детоксикация и реанимация!
• При вътрешни отравяния се прави стомашна промивка с поне двукратно повръщане. Във водата за промивки е добре да се размие 1 пълна
супена лъжица активен или домашно приготвен финосмлян въглен на прах, или най-добре микронизиран силициев диоксид; след повръщането се
взема очистително (обикновено 20–30 г английска сол в чаша топла вода). • Попадналите върху кожата или очите дразнещи субстанции трябва бързо да се отмият със струя чиста вода; може да се ползва чайник. При газово отравяне – изнасяне на чист въздух и евентуално реанимация.
Общо за детоксикация се препоръчват повече полезни течности (чиста топла вода, билкови чаеве, натурални сокове, зеленчукови отвари);
акупресура върху F-13, TR-20 и J-6; при задух – J-22. Билки: като чай, капки или твърди форми, съдържащи бял трън, коприва, глухарче, камшик,
репей, хвощ, алое, каланхое, артишок, каменоломка, сарсапарила, сладник, андрографис, леспедеза и др.; змийското мляко (Chel.) може да се взема в корпускулярни или по-големи разреждания, Магнезий – вътрешно и външно; N-ацетил цистеин, метионин или бетаин хидрохлорид, алфалипоева киселина, витамини С и от В-групата. Изпотяващи процедури.
Различните отравяния изискват и специфични мерки:
• Тежки метали (олово, живак, арсен, мед и др.). Промивка с 1–2% разтвор на хлебна сода, вътрешно чаша мляко, стипчиви билкови чайове; комплексообразуващи лекарства, дозирани от специалист.
• Йод. Поемане на нишесте (брашно), разбъркано с леко подсолена вода.
• Алкохол и органични разтворители (бензин, ацетон, серовъглерод, камфорово масло и т.н.). Не се дава мляко, нито рициново масло, подходящи са алкалните минерални води, пресните сокове или лесно усвоимите витаминни комплекси (главно С и от В-група). Хомеопатия: Sul-ac., Asar., тинктура или
корпускулярно разреждане от Aven. или Querc. При кома или зрителни нарушения поради свръхдоза или отравяне с метилалкохол – спешна хоспитализация!
• Фосфороорганични пестициди и част от бойните отровни вещества (БОВ). Характерни са тесните зеници, повръщането, трудното дишане. Промивка с 1-2% разтвор от хлебна сода. Атропин инжекционно и друго специализирано лекуване.
• Силни киселини, основи и др. разяждащи отрови. Промивка тук се прави само при външно засягане, но не и при поемане на корозивите вътрешно. Ако пострадалият може да гълта, дава му се 100 мл чисто растително масло или 2 чаши пълномаслено прясно мляко; вика се бърза помощ.
• Нестероидни противовъзпалителни лекарства (аспирин, аналгин, фенацетин, индометацин и др.). Сок от зеле и моркови, слизести супи, антиациди.
• Противомикробни препарати (антибиотици, сулфонамиди, антисептици). Про- и пребиотици. Диета с избягване на концентрираните захари и мазнини.
• Антикоагуланти. При предозиране се явяват кръвоизливи – прилагат се билкови продукти с кръвоспиращо действие (бял равнец и повечето стипчиви корени), калций, витамини К и С. Болнично уточняване и лекуване.
• Наркотици и психотропни медикаменти. Специализирана преценка според случая. Безвредни, но незадължително ефикасни са женшеновите и розмариновите продукти при потиснатост; билковите успокоителни, магнезият и витамините от В-група – при възбуда.
• Цианови отрови (с дъх на горчиви бадеми!). При инхалиране на циановодород – дишане на счупена ампула с амилонитрит; при вътрешно приемане на цианиди – стомашна промивка с 1% разтвор на натриев тиосулфат или 5% – на хлебна сода.
• Гъби и отровни растения. Промивка с активен въглен или друг ентеросорбент и допълнително вземане на още такъв, с добавка на 1 изравнена с.л. магнезиев оксид; при алкалоидни отрови (лудо биле, блян и др. под.) – промивка със светлорозов разтвор на калиев перманганат; вътрешно танин или стипчиви билкови чайове. При сърдечни гликозиди (напръстник или дигиталисови лекарства, момина сълза и др.) – калиеви и магнезиеви препарати, повече плодове, в тежки случаи – болнична реанимация. При остро тютюново отравяне – 2-3 капки йодна тинктура (по-добре луголов разтвор) с вода; 2 пъти по 30 капки Aven. на тинктура; плодове, зеленчуци и сокове, богати на (или с прибавка на) витамин С; чист въздух.
• Хранителни отравяния от микробни токсини (ботулизъм, стафилококция) – при силно повръщане и двойно виждане лечението е спешно болнично чрез специфичен серум и реанимация.
• Радиоактивно заразяване. Евакуация или затваряне в къщи, добра хигиена, ядене и пиене на приготвени от по-рано или пречистени продукти, йодна профилактика на щитовидната жлеза, прием на силни антиоксиданти (N-ацетилцистеин, алфа липоева киселина, екстракт от гроздово семе, роза, арония, кръвен или робертов здравец и др.), общоочистващи мероприятия.
• Абстинентна криза – понякога се явяват тежки признаци при рязко спиране на определена хронична отрова (лекарства, наркотици, алкохол). Приемането на малка доза от съответната субстанция може да е временно резултатно, но трайното излекуване изисква специализирана помощ и последващо спазване на природолечебни стабилизиращи указания.

АЛЕРГИИ

При общи алергии, особено хранителни и медикаментозни, се прави стомашна промивка с няколко чаши топла вода, в която е добре да се размие ентеросорбент; след повръщането да се взема очистително и евентуално се гладува за кратко; има и храни с противоалергично действие, макар и то да не е универсално – магданоз, целина, коприва, червен лук, ананас и др. Попадналите върху кожата или очите дразнещи субстанции трябва бързо да се
отмият със струя чиста вода. При инхалаторно въздействие – евакуация от замърсеното място съответно на чист въздух и евентуално реанимационни мероприятия.
Общо за детоксиниране се препоръчва акупресура върху F-13, TR-20 и J-6; при задух – J-22. Добре действащи са билките сладник, репей, сарсапарила, хвощ, мелия (нийм) и др., най-добре в съчетания; и хранителните добавки с кверцетин, бромелаин и проантоцианоиди, витамини: С – до 1 грам и В5 – до 500 мг. на ден, с много чиста вода. Магнезий – вътрешно и външно. Или комплексни добавъчни продукти. Препоръчват се вътрешно и външно и Бахови есенции, предимно Спасителна смес и дива ябълка. • При дихателни алергени (пристъп на сенна хрема или бронхиална астма) – чист въздух;
при задух – горещи бани на краката; масажи на гърдите и гръбнака, най-добре с магнезиев разтвор. Разтоварваща диета или поне избягване на алергизиращи продукти (краве мляко, шоколад, тежки меса и др.); приемане на малко настърган хрян или червен лук, с лимон и зехтин. Билки и добавки: при астма от поленова или хранителна алергия – корени от коприва, бял оман, сладник, сарсапарила и др.; калциеви соли и някое от вече описаните средства. Хомеопатия: при сенна хрема с кихане и парене, усложнена с нощна астма със страх от смъртата – Ars.; при псевдокруп със
задушаване – Spong. Лекарства: при тежък пристъп могат се прилагат спрейове с бронходилататори, за да се намали натоварването с кортикостероиди.
Очни алергии. При парене и сълзотечение трябва да се напусне региона с дразнители, промивка с чиста вода и хранително разтоварване. Хомеопатия: при алергичен конюнктивит с хрема – All-c. или Euphr., очанката се прилага и външно – 20 капки от тинктурата в 50 мл. вода, в малка чашка за очни промивки.
Кожни алергии. Бани с хладна нехлорирана или преварена вода, с отвара от жиловлек или дъбови кори; или налагане с кашица от суров картоф (сред природата – смачкани листа от жиловлек, бъз или тученица). Хомеопатия: Urt-u. или Rhus-t.
Алергия към ухапвания и ужилвания. Мястото да се държи ниско разположено. Изстискване (с ръка, най-добре през ръкавица, не с уста, респ.
изваждане на жилото; при змии се прави лек кръстообразен разрез на мястото), натъркване с разреден амонячен или перманганатен разтвор; студени, глинени или кални компреси.

Наръчник

© Copyright 2024 М.И.Р. Всички права запазени.