ЕКОЛОГИЯ
Хората на Земята нямат пари, за да доставят вода в сухите райони на Земята, но имат пари, за да търсят вода на Марс.
Това води до въпроса: Има ли на Земята разум?
Екологията (от гр. οἶκος, „къща“, и -λογία, „изследване на“) раздел на биологията, която изучава взаимоотношенията между организмите, както и взаимоотношенията между организмите и околната им среда. Основен неин предмет на изследване на са екосистемите, взаимно свързани мрежи от растения, животни и други организми в даден географски район, които зависят едни от други. Екологията се обособява от останалите природни науки в края на 19 в. (понятието е на Е.Хекел). Тя е тясно свързана с други области, като физиология, теория на еволюцията, генетика и етология. За разлика от тях, предмет на екологията са по-общите процеси и принципи, на които се основава функционирането на биосферата, сред които:
- жизнените процеси, обясняващи адаптациите;
- разпространението и числеността на организмите;
- движението на материята и енергията в живите съобщества;
- биоразнообразието.
Съществуват четири основни среди на живот – водна, сухоземна, почвена и организмова. Организмите, които ги обитават, имат редица приспособления, позволяващи им да живеят с тях. Тези приспособления се формират под влияние както на специфичните условия на средата, които наричаме абиотични екологични фактори (светлина, топлина, вода, соли, разтворени във водата, и др), така на сложните взаимодействия между организмите – биотичните екологични фактори (конкуренция, хищничество, взаимопомощ т.н.).
Е. има множество практически приложения в области като консервационна биология, управление на природните ресурси (селско стопанство, горско стопанство, рибно стопанство), градоустройство, здравеопазване, икономика и дава принципната основа за изследване на обществените взаимодействия при хората.
Е. изучава системи от надорганизмово ниво – индивид, популация, съобщество, екосистема. Във връзка с тях, най употребяваните термини и понятия са следните:
- Биотични компоненти (фактори) на системата: Съвкупността от всички видове организми във функционалната система. Класифицират се съобразно функцията на различните видове организми:
производители, консуматори и разложители. Според начина си на хранене с минерален или органичен въглерод се разделят съответно на автотрофни и хетеротрофни. Според начина си на дишане, с кислород или без кислород се разделят на аеробни и анаеробни.
- Абиотични компоненти (фактори) на системата: атмосфера, хидросфера и литосфера. Частите в тях, които съдържат живот се обединяват в понятието биосфера.
- Индивид: всеки отделен организъм.
- Популация: група от индивиди от даден вид обитаващи определена територия.
- Съобщество: група от съвместно обитаващи определена територия различни популации от автотрофни и хетеротрофни организми.
- Екосистема: съвкупността от съобществата на организмите и неживата среда в която те функционират единно и взаимно зависят. Това е всяка
природна площ или природен обем съдържаща трите абиотични и биотични компоненти. Доминиращата компонента определя каква е екосистемата т.е тя може да бъде горска, полска, планинска, почвена, водна и т.н.
- Околна среда: Всички условия (фактори), обуславящи съществуването
на организмите (биотични и абиотични).
- Екологични фактори: Елементите на околната среда, които са необходими за съществуването на организмите или действащи отрицателно върху тях се наричат екологични фактори. Те се
класифицират на:
- Абиотични фактори на околната среда. Включват се всички компоненти на неживата природа. Те са светлината, температурата, относителната влажност на въздуха и други компоненти на климата и околната среда, каквито са аерацията на почвата, нейното плодородие, естествената радиация и т.н.
- Биотични фактори на околната среда. Това е съвкупността от въздействието на жизнената дейност на едни организми върху съществуването и развитието на други организми. Едни организми служат за храна на други организми. Растенията (продуценти) служат за храна на тревоядните животни( консументи от първи порядък). Те от своя страна служат за храна на хищниците (консументи от втори порядък). Или едни организми се явяват среда за обитаване на други организми (гостоприемник – паразит).
- Антропогенни фактори на околната среда. Съвкупността от човешки дейности, които причиняват промяна на околната среда. Една от последиците на въздействието на антропогенните фактори е промяната на местообитанията на организмите, което застрашава тяхното съществуване. Историята на човечеството е история на неговия труд. Негово начало е ловът следван от възникването на земеделието, промишлеността, транспорта и т.н., което води до силно изменение на природата на Земята. Тези модификации упражняват въздействие върху човешкото здраве и икономическата
активност. С това възниква проблемът за опазването на околната среда чрез рационализиране на човешката дейност и преди всичко рационалното използване на природните ресурси.
Основни поддисциплини на Е.: Приложна, на човека, социална, Геоекология, Агроекология, Биоекология, Химическа, Физична, Инженерна, Космическа, Теоретична (математическа), Медицинска.
ЕКОЛОГИЯ И ФИТОТЕРАПИЯ
Освен основните заплахи за планетата, произтичащи от изсичането на горите и замърсяването на околната среда, през последните десетилетия се наблюдава ограничаване ареалите на някои лечебни растения. Но екологиятата и фитотерапията биха си противоречали в неочаквано малка степен, ако ресурсите се ползват и възпроизвеждат правилно. Някои изчезващи наши билки са показател повече за нерегулиран износ, но всеки от нас също може да допринесе за бъдещето на лечебните растения в България и по света:
1. Не разчитайте само на билките за своето здраве, а използвайте цялостен природосъобразен комплекс, който ще доведе до по–малка необходимост от продължителна фитотерапия.
2. Събирайте или купувайте само толкова билки, колкото е вероятно да Ви потрябват. Презапасяването води до прехвърляне срока на годност и похабяване на ценна продукция.
3. Когато плевите градината си, поинтересувайте се, дали не хвърляте ценни лечебни растения.
4. Проучете, дали някое рядко растение, което Ви е препоръчано, е незаменимо или (както е в повечето случаи) то може да бъде спокойно заместено с по–разпространени билки или готови фитотерапевтични продукти.
5. Обърнете внимание на натуралните билкови извлеци (тинктури, мехлеми, прахове и таблетни форми, както и хомеопатични средства), които често са по–ефикасни от отварите при същевременна употреба на по–малки количества от съответната суровина.
6. Никога, събирайки билки, не ликвидирайте изцяло даденото находище. Когато се цели събирането на цветовете, листата или стръковете, не изскубвайте тревистите растения от корен. Не откъсвайте връхните пъпки на младите дръвчета, не кършете клоните на по–големите и не обелвайте кората им околовръст.
7. В каквато и степен да сте в състояние да подпомогнете засилващата се във всички страни тенденция към култивиране на лечебни растения, не се колебайте! Занимаващите се у нас професионално със селско стопанство трябва да знаят, че при ориентация към отглеждане на подходящи за района им билки, това може да се окаже по–доходно занятие от овощарството и зеленчукопроизводството.
ГАБРИЕЛА МИСТРАЛ
ХИМН НА ДЪРВОТО
Побратиме дърво, дълбоко в пръстта забил нокти кафяви
и в жажда по небе високо разведрено чело възправил:
ти примири ме с тая тиня, с чиито сокове се храня,
но своята родиня синя ми дай да помня непрестанно.
Вестиш на пътника по пладне присъствието си насъщно
с широката си сянка хладна и с нимбата на свойна същност.
Как да разкрия научи ме на битието във лъката
влиянието неизтощимо на своята душа богата.
Дърво, създател благ и вещ на плодове със дъх тамянен,
на дървесина за строеж, на вятъра благоуханен
и стряхата под листа свеж, на соковете благовонни и чудодейната смола;
изпълнено с ръце от клони и сладко пеещи гърла –
стори ме като тебе щедра, тъй плодовита аз да стана,
че със сърце и мисъл ведра света да мога да обхвана.
И нека никое усилие ме никога не уморява,
и некамойто изобилие се лее, без да намалява!
Дърво, де пулсът на живота бий толкова успокоен
и тъмни страсти не боботят, и спира трескавият ден –
покой и мярка дай ми само, мъжествената яснота,
що вдъхна в елинския мрамор дъха на божествеността!
Дърво, ти си било отвеки утроба кротка на жена
и всяко клонче в гнездо леко люлее рожбица една:
дари ме с листи гъсти, тежки, за да склоня тъй, мълчешком,
онез, що във леса човешки клон не намериха за дом.
Дърво, изпълнено с обилни богатства, с вечна мощ, дърво,
възправено като закрилник на всяко слабо същество –
стори във всяко състояние – детинство, старост, гнет суров –
душата ми да грей и храни към всички същества любов.