Развитие и систематика

ЕВОЛЮЦИЯ И ТАКСОНОМИЯ

 

СИСТЕМАТИКА

Таксономията се занимава със систематизирането на живите организми. В своите значими научни публикации, Линей е използвал систематична скала,  която се ограничавала до: империя, царство, клас, разред, род, вид, и един по-нисък ранг, под вида.  Днес  номенклатурата се определя по Номенклатурни кодове, които разрешават да има неограничен брой рангове.  Има седем основни таксономични ранга: царство, тип, клас, разред, семейство, род, вид. Според някои, областта също се приема за един от основните рангове, въпреки че не се споменава в Номенклатурните кодове.

Основни таксономични рангове

Латински Английски Български
regio domain Област
regnum kingdom Царство
phylum/ divisio phylum/ division Тип
classis class Клас
ordo order Разред
familia  family Семейство
genus genus Род
species (Sp.) species  Вид

Phylum се използва в зоологията.  Toва e същото ниво като division в ботаниката. На всеки таксон обикновено се приписва определен ранг от йерархията, обикновено когато му се определя официалното име. Базовият ранг е видът. Следващият е родът: ако на даден организъм му се даде видово име, също така в същото време ще бъде причислен към някой род, тъй като родовото име е част от името на вида. Третият по важност ранг, въпреки че той не е бил използван от Линей, е семейството.
Биномът е име, състоящо се от два термина, което се използва за определен вид. Например, биномът за видът човек е Homo Sapiens: то се пише наклонено (или се подчертава) в печатен текст. В този случай, Homo е родовото име и се отнася до рода; то се пише с главна буква;  sapiens  обозначава вида и се пише с малка буква.


Наръчник

© Copyright 2024 М.И.Р. Всички права запазени.