Синдромите

СИНДРОМИТЕ

Сидромите са симптомокомплекси, т.е. сбор от признаци, които се обединяват от обща патогенеза и могат да бъдат прояви на различни болестни или нозологични единици.

Тромбоза (новолат. thrоmbōsis — съсирване от др.-гр. θρόμβος — съсирек) – прижизнено формиране в кръвоносните съдове на сгъстена кръв, която пречи на функциите на кръвоносната система. Физиологично, при повреда на даден кръвоносен съд, посредством тромбоцитите и фибрина се образува съсирек, който намалява кръвозагубата; в тежки случаи самият той може да причини проблеми - запушване с хипоксия на съответните тъкани, както и вторично възпаление на съдовете, напр. при тромбофлебит, или откъсване на тромба, който се понася по кръвообращението и се нарича ембол - той може за запуши по-важни кръвоносни съдове.
Основните фактори, които способстват развитието на тромбоза, са следните (триада на Вирхов):
- състав на кръвта (хиперкоагулация или тромбофилия) - може да се дъжи на генетични или придобити причини, които се отразяват на състава на кръвната плазма, тромбоцитите, неутрофилите и др.
- увреда на ендотела на съдовата стена: при травми, операции, инфекции и циркулаторни нарушения.
- характер на кръвотока (застой или стаза; турбулентност): най-често при венозен застой, поради анатомични предразполагащи фактори, застоял живот, сърдечна и съдова недостатъчност, тумори, токсични въздействия и др.
Тромбозата бива венозна и артериална. Напр., при тромбоза на дълбоките вени, може да се появи оток, зачервяване и болка на съответното място; тромбозите на вените на вътрешните органи водят до съответни функционални нарушения - частни случаи на този синдром са широко разпространените заболявания инфаркт на миокарда и исхемичен мозъчен инсулт. Венозната тромбоза може да се усложни от венозна емболия на белите дробове. Артериалната тромбоза обикновено се наблюдава най-често при атеросклероза или тежки сърдечни болести и може да доведе до артериална емболия на различни части на тялото.
Диагностиката на Т., освен чрез външните й прояви, се прави посредством различни изследвания: протромбиново време, тромбоеластография и др.

Наръчник

© Copyright 2025 М.И.Р. Всички права запазени.