Външна психотерапия

ОБЩИ ПРИНЦИПИ

Карл Роджърс извежда шест основни принципа, които според него ще създадат “необходимите и достатъчни условия за промяна на личността” , независимо от теоретичната ориентация на психотерапевта:

“Връзка между двама души”. Между клиента и психотерапевта трябва да възникнат взаимоотношения.
“За едната страна – клиента, е характерно състоянието на инконгруетност и тревожност”. За инконгруентност може да се смята разминаването между реалния и идеалния образ на Аз-а – тя води към тревожност и към поведение, което не удовлетворява нито клиента, нито неговите близки. Задачата на терапевта е в това, клиентът да осъзнае инконгруетността и да работи над нея.
“Другата страна – терапевтът, се отличава с конгруентност”. Дори психотерапевтът да не е самоактуализираща се личност, е важно той да бъде искрен и автентичен по време на разговора.
“Терапевтът се отнася изначално доброжелателно към клиента.” Психотерапевтът вижда клиента само в положителна светлина, независимо от поведението му. Това дава възможност на клиента да почувства приемане и утвърждаване, а също така и усещане, че е в безопасност, разказвайки за живота си. Важно е да му се предаде усещането за топлота, уважение и грижа.
За да бъде винаги внимателен към клиента, психотерапевтът трябва постоянно да расте като личност. За да помогне на клиента да открие мир у себе си, самият той трябва пръв да е постигнал състояние на омиротвореност.
“Психотерапевтът точно разбира гледната точка на клиента и се опитва да му предаде усещането за разбиране – емпатия и безусловно благоразположение към него.”

МУЗИКАТА ЛЕКУВА!

Вече години наред лекари и лечители от целия свят лекуват с музика. Оказва се, че тя е способна да предпазва от болести и да спира развитието им. Но също така, музиката може да провокира рецидиви... С музика са лекували още в древността. Пеенето на хора на египетските жреци церяло безсъние. Речта на шамана под звуците на дайре целяло зарастване на раните на съплеменниците след битка. Модерната болест на XIX век – увеличение на далака - било лекувано с посещение на опера. Днес, музикотерапията вече е станала в един от най-популярните нетрадиционни методи на лечение. Затова в много от страните се отворят центрове за музикотерапия. В Русия, например, има Научно-изследователски център за музикална терапия и медико-акустични технологии. За тези, които не разполагат с възможности да попаднат в клиника, се продават аудиокасети със записи, помагащи при депресия, умора, превъзбудена нервна система. Американците започнаха да предлагат на пазара дискове за отслабване, против тютюнопушене и алкохолизъм. Дори има музикални албуми с неочаквани названия: "Храносмилане", "Черен дроб", "Бели дробове", "Сърце".

По мнението на специалистите, болният организъм, "слушайки" хармоничните звуци на здрави органи, започва самостоятелно да се възстановява. Какво лекува мелодията? Музикалната терапия се използва почти при всички заболявания, но може би най-успешно този метод помага при нервни и психически разстройства. Правилно подбрани мелодии могат да помогнат при справянето с тревожност, депресия и неврастения не по-зле от антидепресантите. Лекарите препоръчват музика при сърдечно-съдови заболявания и мигрена, епилепсия и гастрит, астма и хроничен бронхит... Звуците нерядко се използват като обезболяващо средство в стоматологията. Освен това, смята се, че симфонична музика може да промени стомашната киселинност. Военните маршове повишават мускулния тонус. Мажорната мелодия – увеличава пулса и повишава кръвното налягане. Но най-важното е, че правилно подбраната музика нормализира ритъма на нашето дишане, пулса и кръвно налягане, облекчава мускулното напрежение. А музиката с по-малка сила - активизира физиологичните процеси. Как музиката управлява нашия организъм? Американският лекар Гордън Шоу, който дълги години се е занимавал с изучаване на влиянието на музиката върху здравето на хората, смята, че вибрациите на звуците създават енергийни полета, които причиняват резонанс във всяка клетка на тялото ни.

Но! В зависимост от мелодията, темпото и ритъма й, тяло реагира различно. Понякога тя може да се окаже вредна за здравето. И не е задължително вредна да е пънк рок (например); дори и класическата музика е способна да предизвика влошаване на здравето. Например, исторически са известни случаи, когато на концерти на Паганини и Лист са припадали хора. Музика, която може да се нарече вредна, се отличава с чести дисонанси, липса на форма, нерегулярност и "лудост" на своите ритми. Нерядко това влияе и на нейните изпълнители: все още не са изяснени истинските мотиви за самоубийствата на солиста на група “Лесоповал”, китариста на група "Черно кафе ", техническия сътрудник на група "Технология", китариста на група "Алиса "...

И така, какво да слушаме? Универсално произведение няма. Веселата музика, например, може само да е в дисонанс с намръщени или тъжни настроения, докато в друг момент същата мелодия може да вдигне настроението. Ето основните "правила за приема на лекарството". За избавяне от алкохолизъм и тютюнопушене помагат "Аве Мария" на Шуберт, "Лунна соната" на Бетовен, "Лебеди” на Сен-Санс," Снежна буря "от Свиридов. От неврози и раздразнителност - музиката на Чайковски, Пахмутова, Таривердиева. При стрес и за медитация - музиката на Шуберт, Шуман, Чайковски. Гастрит лекува "Соната N 7" от Бетовен. Язва на стомаха изчезва при слушане на "Валс на цветята" от Чайковски. А “Интернационал” е при “революции” в стомаха. За профилактика на лесната уморяемост слушайте "Утро" от Григ, "Раздъмване над Москва река" на Мусоргски, романса "Вечерен звън" и "Годишните времена" на Чайковски. Също така успокояват джаз, блус, соул, с произход от темпераментната африканска музика. За да подобряване на потентността слушайте операта "Нюрнбергските майстори певци" на Вагнер и някои творби от Рихард Щраус. Ободряват, насърчават и оправят настроението много от творбите на Хайдн, Моцарт и Росини. Пълна релаксация можете да получите от "Валс" на Шостакович, "Мъжете и жените" на Лея, музика на Свиридов. Кръвното налягане и сърдечната дейност нормализира "Сватбен марш" от Менделсон. Мигрена лекува "Пролетна песен" на Менделсон, "Хумореска" на Дворжак, Полонеза на Огински. Подобрява съня и работата на мозъка "Пер Гинт" на Григ. Музиката на Моцарт разработва интелектуалните способности при деца.

Наръчник

© Copyright 2024 М.И.Р. Всички права запазени.