ЖИВО ИЗЛЪЧВАНЕ: БИОЕНЕРГИЙНИ МЕТОДИ: ЗОНОВОМЕРИДИАННИ &САМОРЕГУЛИРАЩИ & ВЪНШНИ
Описаните тук способи на въздействие не са изцяло "легитимни" в конвенционалната медицина; при все това, те са на едно от челните места по популярност в повечето страни на света и хилядолетният опит с тях не би следвало да се пренебрегва; в същото време безрезервните им почитатели нерядко пропускат да отбежат възможността от преки и косвени проблеми, които при действащите методи вървят винаги заедно с ползите. Тук се стараем да дадем балансирано становище, като в практическата част прилагаме предимно подходящи за самостоятелно прилагане акупресурни точки.
ЗОНОВОМЕРИДИАННИ МЕТОДИ
Увод. Основни точки за акупресура. Тук описваме и илюстрираме само онези точки, които имат отношение към препоръките в съответните раздели на "Първа помощ". Предварителни указания: 1. Съкращението "ц." в указанията за точките съответства на стардартната мярка "цун", равна на индивидуалния напречен размер на палеца (има се предвид средата му, в областта на ставната сгъвка). З ц. се равняват прибл. на 4 напречни пръста, по линията, минаваща перпендикулярно на втората става на средния пръст. 2. Съкратеното название на медирианите в различните ръководства се различава според използваната номенклатура (първите, удебелени символи, са възприетите в текста и схемите тук): Бял дроб (P; L; Lu; I; БД) Дебело черво (GI; Dd; Li; II; ДЧ) Стомах (E; M; S; III; Ст) Далак-задстомашна жлеза (RP; MP; Sp; IV; СП) Сърце (C; H; V; С) Тънко черво (IG; Du; Si; VI; ТЧ) Пикочен мехур (V; B; VII; ПМ) Бъбреци (R; N; K; VIII; Б) Перикард (MC; KS; Cx; IX; П) Три нагревателя (TR; 3E; T; X; 3Е) Жлъчен мехур (VB; G; XI; ЖМ) Черен дроб (F; Le; Liv; XII; ЧД) Заден срединен (T; VG; GV; XIII; ЗСМ) Преден срединен (J; JM; CV; XIV; ПСМ) Извънмеридианни точки (PC; XV; ИМ) Нови точки (N; Н) Подредбата на точките в текста към всяка една от схемите е по меридиани, според горната последователност. 3. На схемите точките, представляващи Ин-меридиани, са оцветени в синьо; представляващите Ян-меридиани - в червено, а извънмеридианните и новите точки - в жълто. 4. Обикновено не е уместно да се въздейства продължително върху голям брой (над 7-8) точки и зони на един сеанс, особено в началото на лечението. Не се третират директно тежко възпалени или прясно травмирани участъци или такива с обриви, туморни образувания и пр. Сеансът може да започне с релаксиращи похвати от общия масаж, след което да се премине към обработка на 1-3 от точките или зоните с общоукрепващо въздействие. По-нататък се обръща внимание на специфичните отдалечени от главното място на болестния процес точки и зони, и накрая - на близко разположените, когато са показани. Най-често точките следва да се обработват двустранно.
СХЕМИ НА ВАЖНИ ТОЧКИ ОТ АКУПУНКТУРАТА, АКУПРЕСУРАТА, ДО ИН И ДР. P-1(в горната вътрешна част на рамото, до залавното място на големия гръден мускул) P-7 (в средната странична част на предмишницата, на 1 и 1/2 ц. над китката, където се напипва костна вдлъбнатина) P-11 (на външния край на палеца на ръката, встрани от основата на нокътя) E-25 (на 2 ц. встрани от пъпа) Е-36 (на 4 ц. под долния край на капачката и на 1 ц. навън от средната линия; определя се в седнало положение) E-45 (встрани от външния край на основата на нокътя на показалеца на крака) RP-1 (от вътрешната страна на палеца на крака, странично от корена на нокътя) C-7 (в лакътния край на сгъвката на китката) C-9 (навън от основата на нокътя на палеца на ръката MC-6 (на 2 ц. над сгъвката на китката, по срединната линия отвътре на предмишницата) F-3 (между I и II кост отгоре на стъпалото) J-4 (по срединната линия на корема, на 4 ц. под пъпа) J-6 (по срединната линия на корема, на 1 и 1/2 ц. под пъпа) J-12 (на 4 ц. централно над пъпа; определя се в легнало положение) J-17 (в центъра на гръдната кост, по средата на линията, прекарана между гръдните зърна) GI-1 (от външната страна на нокътя на палеца на ръката) IG-1 (встрани от основата на нокътя на кутрето на ръката)
V-23 (на 2 ц. встрани от II-III поясен прешлен) V-40 (в центъра на подколенната ямка) V-43 (на 3 ц. встрани от промеждутъка между IV и V гръдни прешлени, близо до лопатката) TR-1 (встрани от нокътното легло на безименния пръст на ръката) TR-5 (в средата на външната страна на предмишницата, на 2 ц. над средата на гънката на китката) VB-20 (встрани на тила, в ямката между шийно-гръдния и тилно-гръбния /трапецовиден/ мускули) VB-21 (на средата между средната линия на гърба, на нивото между VII шиен и I гръден прешлени, и издатината на лопатката) VB-25 (на гърба, пред свободния връх на XII ребро) T-4 (на средната линия на гърба, между 2 и 3-ти поясен прешлен) T-14 (между най-изпъкналия VII шиен и I-я гръден прешлен) T-20 (на върха на главата, срединно назад на 5 ц. от предната граница за растежа на косата)
GI-4 (между дланните кости на палеца и показалеца, от гръбната страна на дланта) GI-11 (във външния край на лакътната гънка, образувана при свиването на ръката) E-6 (малко напред и нагоре от ъгъла на долната челюст, във вдлъбнатинката й) RP-1 (от вътрешната страна на палеца на крака, встрани от основата на нокътя) RP-6 (от вътрешната страна на големия пищял, на 3 ц. над горния край на вътрешния глезен) IG-3 (по вътрешния ръб на ръката малко над III дланна кост, в края на кожната гънка, която се образува при свиване на кутрето) V-60 (в средата между задния ръб на външния глезен и ахилесовото сухожилие) V-62 (под външния глезен) V-67 (встрани от външния ъгъл на основата на нокътя на палеца на крака) R-3 (в средата между ахилесовото сухожилие и горния ръб на вътрешния глезен) R-7 (на 2 ц. над вътрешния глезен) MC-9 (встрани от нокътната основа на средния пръст на ръката) TR-20 (срединно над ушната мида) VB-8 (на 1,5 ц. над върха на ухото) VB-30 (зад тазобедрената става) VB-34 (в средата на външната страна на подбедрицата, на 2 ц. под нивото на долния ръб на колянната капачка, във вдлъбнатината под главичката на малкия пищял; определя се при изпънат крак) VB-44 (встрани от външния край на основата на нокътя на безименния пръст на крака) F-13 (в долния край на XI ребро) PC-9 (в средата на слепоочната ямка)
GI-20 (от двете страни на най-широката долна част на носните крила, на вертикалната линия, спусната от вътрешния ъгъл на окото) E-3 (под скулата, на нивото на зеницата) V-2 (в началото на веждата) VB-14 (на 1 ц. над средата на веждата) T-26 (в горната част на браздата на горната устна) J-22 (в меките тъкани на шията, малко над яремната изрезка в горната средна част на гръдната кост) J-24 (в центъра между долната устна и брадата) PC-3 (в междувеждието) N (навътре от костната вдлъбнатина в долната средна част на брадичката; за тази точка означението е условно, няма го в литературата).
R-1 (в централния участък на ходилото, на разстояние 2/5 от края на показалеца на крака до задната повърхност на петата).