Психологична типология

НАЙ-ОБЩА ПСИХОТИПОЛОГИЯ

(Касае обичайното преобладаване на някое от трите качества на проявеното съзнание)

Волеви тип. Борбеност, стабилност, себеувереност, практичност. Вярва в динамичния Космос или е атеист. Реакция при критични ситуации: бърза и адекватна действена мобилизация. Склонност към прагматични занимания: бизнес, политика, силови спортове. Среща трудности при задълбочено обмисляне и „влизане в положението" на другите. Езикова употреба: повече глаголи и повтарящи се кратки форми, стабилен почерк. Особени белези при общуването: иска да се наложи, говори твърдо, ръкостиска се силно. Външен вид: обикновено развита физика с ъгловати форми, широка брада и големи уши; спретнато облекло. Болестни предразположения: травми и злополуки, преумора, двигателни нарушения или гърчове; повишено кръвно налягане. Непродуктивен подход към такъв индивид: чрез директен сблъсък, критични забележки, фамилиарничене. Адекватен подход: да се работи с него само при готовност за практическо съдействие; чрез позоваване на неговата сила и отговорност.
Интелектуален тип. Търсене на логика и смисъл, съмнения, неимпулсивност. Вярва в йерархията, в природните закони (материално или духовно обяснени) или е скептик. При кризи може да има забавена реакция, поради обмисляне; често тя си остава пасивно-съзерцателна. Привлиа се от всякаква умствена работа: четене, компютър, шахмат. Проблемите му идват, когато се стигне до практическа реализация на идеите; също и когато трябват рискове и спонтанност в чувствата. Езикова употреба: повече съществителни имена и дълги изрази, свързан и усложнен почерк. Особени белези при общуването: теоретизира проблемите, говори на висок стил, ръкостиска се предпазливо. Външен вид: слаба физика, голям нос и високо чело; занемарено облекло. Болестни предразположения: неврози и психози, главоболие, безсъние, натрапливи мисли и др.; ниско кръвно налягане; болести от обездвижване. Непродуктивен подход: възлагане на задачи с неясен за него смисъл, „биене" на чувства. Адекватен подход: подробно аргументиране, насочване към индивидуална и некраткосрочна работа.
Емоционален тип. Драматизиране на своите и чуждите преживявания, импулсивност. Вярва на вътрешните преживявания и в одухотвореното битие. Бърза, но не винаги адекватна реакция при кризисни ситуации, търсене на помощ отвън. Може да е пристрастен към развлечения, изкуство или религия. Не е ефективен, когато трябва целенасочена борба в живота, при „сухи" и монотонни професии, особено свързани с изчисления и др. Езикова употреба: повече определения и метафори, разпокъсан и нееднакъв почерк. Особени белези при общуването: реагира емоционално, жестикулира, сменя темите, ръкостиска се стеснително или сърдечно. Външен вид: обикновено закръглени телесни форми, дебели устни и малки уши; пъстро облекло. Болестни предразположения: психосоматични нарушения; болести от злоупотреби с храната и секса или от потиснати желания. Непродуктивен подход: грубо налагане на воля, въвличане в спорове. Адекватен подход: емоционално мотивиране, личен пример, колективни занимания.

КЛАСИЧЕСКИ ТЕМПЕРАМЕНТИ

Проучванията в тази област датират спорде някои от времето на Хипократ, но реално от много по-отдавна. Това са частично унаследени, но оформящи се в хода на живота особености на висшата нервнопсихична дейност. Кратките данни по-долу са предназначени главно за обща ориентация.

Сангвиник. Подвижен, силен и уравновесен. Общителен и приказлив, обича да бъде център на внимание във весела компания, да пътува, да научава нови неща и изобщо – да има разнообразен живот с много постижения и удоволствия. При кризи е устойчив и изобретателен, притежава големи възстановителни сили след боледуване.
Препоръки. Да внимава при избора на за съдружници, приятели и партньори. Да се пази от самодоволство и повърхностно отношение към живота. Да научи, че и слабите, и страдащите имат своите плюсове в сложния пъзел на живота и се нуждаят от разбиране. Да не злоупотребява с високата си работоспособност и приспособимост, да не рискува безогледно. Да отделя достатъчно време за балансирано хранене, почивка и самовглъбяване.
Холерик. Подвижен и силен, но неуравновесен. Работохолик или деструктивен тип; „силно люби и мрази" - прибързва, пали се и после съжалява за стореното. Много промени в работата и интимните връзки. Лесно излиза от баланс и не може да спи добре. При кризи е агресивен и действен, но не винаги адекватно на обстановката.
Препоръки. Да урегулира дейностите си с повече почивка и вътрешна работа (релаксация, медитация, хармонизиращи форми на изкуството); по-бавно хранене и говорене. Да се заобиколи с „хладни" цветови гами, по-често да ползва студена вода. Да избягва лекарствените стимулатори, кафето и лютото. Да общува с природата, но да се пази от силното слънце.
Флегматик. Бавен, слабо подвижен и уравновесен. Спокоен в движенията и реакциите си, общителен е, спи и си похапва добре. Необходимо му е специално стимулиране за работа и дълго обучение, след което обаче запазва навиците си за дълго и е упорит. При кризи търси подкрепа от близки хора.
Препоръки. Да работи в своя ритъм, като увеличи при необходимост времето за изпълнение; да подбира подходяща професия (много от съвременните бизнеси не са за този тип). Да не се увлича в материализъм и себеугаждане. Много ефикасни са разнообразните методи за активизиране на жизнената енергия – спорт, дихателни упражнения, разтоварващи диети, масажи, безвредни билкови стимулатори, енергична музика и „топли" цветове.
Меланхолик. Слаб тип. Лесно се изтощава и разболява, предпочита самостоятелна работа на свободен график. Често води застоял живот; не му върви особено в бизнеса, нито в интимните контакти, а компенсира с четене или виртуални „разходки". Евентуални дарби в областта на изкуството (това с по-минорна окраска). При кризи се предава или се затваря в себе си.
Препоръки. Стриктно да подбира компанията си (най-добре със сангвиници). Комплексни мерки за правилно хранене, дишане, водни процедури, контакт с природата и подходящи психотерапевтични (включително групови) мероприятия. Да осъзнае, че депресиите са преодолим проблем, а те в крайна сметка носят и състрадателен, и творчески потенциал в себе си.

ЕКСТРОВЕРСИЯ И ИНТРОВЕРСИЯ

Това е древна скала, ако се сметне, че Ян-качествата доста плътно съвпадат с предложените от К.Юнг и мн.др. психолози маркери на екстравертите, а Ин-свойствата - с тези на интровертите. Екстровертите, най-общо са със съзнание, ориентирано предимно навън (общителни, амбициозни в социален план), докато при интровертите, то е ориентирано повече навътре (по-богат вътрешен живот и относителна затвореност).

КОЕ МОЗЪЧНО ПОЛУКЪЛБО ДОМИНИРА У ВАС?
(Визуален тест)

Погледнете върху жената, която се върти и се концентрирайте, гледайте я около половин минута. Жената се върти, но за всеки човек тя се върти в различна посока. Вие или виждате, че се върти обратно по посока на часовника - ляво, или че се върти по посока на часовника - дясно. Хората с по-развито мислене чрез лявото полукълбо на мозъка са хора на логиката, детайлите, правилата, думите, познанието, практичността и реализма. Тези хора виждат жената да се върти на ляво - обратно по посока на часовника. Хората с по-развито мислене чрез дясното полукълбо на мозъка са хора на чувствата, ориентирани към “голямата картина”, въображението, символизма, философията и поемането на рискове. Тези, от вас, които виждат жената да се върти на дясно са с по-силно функциониране на дясното полукълбо. Те са с по-силно креативно мислене. Който от вас вижда, че жената се върти по часовниковата стрелка, е човек с по-силно използване на дясното полукълбо на мозъка. И обратното - онези от вас, които виждат, че жената се върти обратно на часовниковата стрелка, са хора на мисленето с лявото.

ЦВЕТОВИ ТЕСТОВЕ ПО ЛЮШЕР

Теорията на Макс Люшер, швейцарски психолог, се основава на схващането за основните цветове на Юнг-Хелмхолц. Тестовите еталони, с които боряват психолозите по този метод, отразяват не само съзнателното, но и част от подсъзнателното отношение на индивида; изпълним е и при деца. Методът е подходящ както с психотерапевтични и превантивни цели, така и за тестване на съвместимостта на различни екипи. Различават се 4 основни и 4 допълнителни цветове, като се тълкуват и преобладаващите съчетания между тях. Най-важните белези на основните цветове са:

1. СИН. Спокойствие, удовлетвореност, нежност, устойчивост, пасивност.
2. ЗЕЛЕН. Потребност от себеутвърждаване и контрол, устойчивост и гъвкавост в сложни условия.
3. ЧЕРВЕН. Възбуда, агресия, конкурентност, страст, висока работоспособност.
4. ЖЪЛТ. Потребност от перспектива, мечти, общителност, веселост.

ЕНЕАГРАМИ

Макар да се свързват с дейността на Гурджиев и Успенски, близки до енеаграмните типологии са били преподавани и в древността, а през последните десетилетия има психолози (О.Ичасо, Кл.Наранхо, К.Спийт, К.Уилбър, Х.Палмър и др.) които са посветили много труд за тяхното осъвременяване. Енеаграмата е „хоризонтална” класификация на душевните прояви, т.е. описва характерните индивидуални маркери, които се срещат (под различни форми) на всяко едно еволюционно ниво. Това, означава, че при всеки тип най-общо съществуват „нискоразвити” и „високоразвити” индивиди. Първите проявяват предимно разрушителните характерни за енеаграмата му тенденции, докато вторите развиват конструктивните си дадености. Методът е многообхватен и подробното му проучване и практикуване изисква съответната квалификация; тук са дадени някои основни ориентири.

№1 - Перфекционист. Първичен страх от несъвършенството. Често има усещането, че не се справя добре, че не е на нужната висота, че винаги нещо липсва... Преследва високите стандарти и добре свършената работа. Не обича да му намират кусури - за него всяка грешка е равносилна на провал. Чувства се виновен заради емоциите си и затова се опитва да ги прикрива. Мотивира се от награди или похвали за качеството на работа. Положителна тенденция - търпение. Отрицателна тенденция - гняв или разочарование. Защитен механизъм - изненадата ( реагира различно от очакванията на другите). Взаимоотношения - голяма взискателност, винаги търси причините за едни или други постъпки. Някои харесват неговата последователност, а други биха желали да е по-толерантен. По-здравословно и за него, и за околните ще е, ако да си позволи да бъде по-сърдечен и прощаващ, вместо да се държи дребнаво и да критикарства.
№2 - Благодетел. Първичен страх от самотата. "Всичко е наред, когато другите са наред". Обикновено е много значим за близките си и именно това го крепи и осмисля живота му. С невероятната си интуиция долавя най-доброто за околните. Тяхното състояние и отношение са най-важното, независимо от другите обстоятелства. Мотивира се от възможностите и способността си да помага, да се грижи за другите. Положителна тенденция - смирение. Отрицателна тенденция - горделивост от това, което прави за другите. Защитен механизъм - отхвърля собствените си нужди. Взаимоотношения - не понася да му противоречат. Не може да има добра връзка с някой, който не зависи от него; като често не разбира, че полученото одобрение е различно от любовта, която търси. Важно е да бъде наблюдателен и искрен спрямо собствените си мотиви и, както е загрижен за другите, така да се погрижи и за своето физическо и умствено възстановяване и развитие.
№3 - Изпълнител. Първичен страх от провала. Работата и действието захранват живота му. Той е неуморим и незадоволим борец за успех. Организация, предвиждане, създаване, оптимизъм - това са неговите силни качества. Много е адаптивен. Трудно обаче понася спокойствието. Има склонност да се идентифицира с действията си, а не с това което е. Мотивира се от възможността да се отличи с делата си. Положителна тенденция - автентичност. Отрицателна тенденция - измама (вкл. самоизмама). Защитен механизъм - играе социални роли. Взаимоотношения - старае се да го харесат заради това, което върши. Препоръчително е да помисли за вътрешния си свят (чувствата!) и да започне да медитира.
№4 - Романтик. Първичен страх от баналността. Посредственият живот се възприема като безмислен. Привързва се към красотата, оригиналността и наситеността в живота. Умее да съчувства на останалите и има силен афинитет към поезията и други изкуства. Чувства се различен от другите, сякаш е белязан от някакъв възвишен трагизъм. Мечтае за идеален свят и често фантазира. Мотивира се от възможността да покаже различието си. Положителна тенденция - вдъхновено настроение, творчество. Отрицателна тенденция - завист, сменящи се (до маниакално-депресивни) настроения. Защитни механизми - прикрива чувствата си. Взаимоотношения - има много романтични връзки, но те са неустойчиви (поради ревност или разочарование). В благоприятна обстановка е топъл, креативен и щедър. Нужно е да поработи върху развиване на смирението.
№5 - Наблюдател. Първичен страх от обсебванено от страна на другите. Доброволно се дистанцира от околните и се чувства добре, когато е сам ("непросветленият Буда"). Предпочита да гледа и слуша отстрани. Не обича вниманието към себе си, но разбира всичко и да се учи от опита на другите. В кризисни ситуации остава спокоен. Мотивира се, когато има приемлив вариант да се допринесе нещо със знанията си. Положителна тенденция - обективност. Отрицателна тенденция - да се превърне в роб на знанията си. Защитни механизми - изолира се от околния свят. Взаимоотношения - за да се ангажира във връзка, партньорът му трябва точно да обясни какво иска от него; ако успее да се довери, способен е на много нежност. Но обичайното за него е да си остава некомуникативен. Може да е с дълъг стаж в духовните практики, но да му е трудно да ги интегрира във всекидневието си.
№6 - Защитник. Първичен страх от предателството, често има натрапливи мисли. Има нужда предимно от сигурност и доверие и ако не ги усеща, се дистанцира от околните. Ако бъде убеден, че нещата са наред, е способен на върховна лоялност (може да защитава и обречени каузи - т.нар. "адвокат на дявола"). Обича регламентираните социални общности, в които всичко да е открито и ясно, с минимизиране на рисковете. Мотивация - да се отличи с правотата и предаността си. Положителна тенденция - кураж. Отрицателна тенденция - страх или показна смелост (докато отвътре се бои от това, което си налага да прави). Защитен механизъм - подозрителност, проектира тревогите си върху останалите. Взаимоотношения - лесно се усъмнява в околните и търси доказателства за вярност. Контролира връзките си. Има нужда най-вече да подобри самочувствието си.
№7 - Ентусиаст. Първичен страх от страданието. В сравнение с другите типове, много повече се нуждае се от удоволствието (епикуреец). Обича промените, некъснато да пробва нови неща, с нови хора, на нови места. Като започне да се отегчава, сменяте начинанието. Това е неговият начин за бягство от настоящето. Мотивация - да се отличи с позитивното си отношение към живота и широкия си кръгозор. Положителна тенденция - да внася радост в живота. Отрицателна тенденция - безогледен стремеж към удоволствия. Защитен механизъм - бяга от реалността. Взаимоотношения - приятен за хората, които го харесват, но не и за останалите. Не умее да се справя с всекидневните проблеми. Важно е да поработи върху стабилността.
№8 - Господар. Първичен страх от слабостта. За него е най-важно да е силен и да защитава слабите, затова развива способностите и куража си. Животът се представя като вечна битка, защото всичко трябва да се спечели, всички действащи лица да се контролират, за да се постигне и контрол над цялата ситуация. Не можете да казва "стига", дори когато е неразумно да се продължава в същата посока. Мотивация - да се отличи със силен характер, да бъде лидер. Положителна тенденция - прямота. Отрицателна тенденция - контрол над другите. Защитни механизми - изгубва представа за реалността на ситуацията. Взаимоотношения - трудно му е да си представи, че другите мислят различно. Рискува все да изживява любовта като война. Нужно е да работи върху естествеността и отпускането.
№9 - Посредник. Първичен страх от конфликта. Търси най-вече хармонията, дори и в ущърб на интересите си (трудно казва "не"). Избягва прякото посочване на проблемите, за да не нарани другите. Често е пасивен, макар и да има основанията и компетентностите, за да действа успешно. Ако бъде поканен като арбитър, може да допринесе за помиряването на различни гледни точки. Иска да живее и работи на чисто, с ясни цели и без много напрежение. Мотивация - да се отличи с миролюбието си. Положителна тенденция - точна преценка. Отрицателна тенденция - мързел или неследване на приоритетите (пренебрегване на важното и силно вдаване в несъщественото). Защитни механизми - потиска агресията си, често чрез пристрастяване към вредни навици. Взаимоотношения - умее да усеща душевните състояния и нуждите на другите, но често не изразява чувствата си. Всъщност желае да е сред хора и мечтае за голямата любов. Необходимо е да работи върху себеутвърждаването си.

Наръчник

© Copyright 2024 М.И.Р. Всички права запазени.