САНОГЕНЕЗА
Нормално функциониране на организма и механизми на оздравяването
МИКРОБИОМ
Човешкото тяло се състои от около 10 трилиона клетки. Ала броят на симбиотичните микроорганизми, живеещи на кожата, лигавиците и червата, е 10 пъти по-голям от броя на човешките клетки. Те съдържат около 30 пъти повече гени от човешкия геном. Ето защо не е изненадващо, че поради своя огромен метаболитен потенциал, бактериалната маса на червата, която може да тежи до 1.5 кг, се приема за отделен орган – микробиом.
Бактериите са жизнено необходими за човешките същества. Съгласно текущото състояние на научните изследвания над 1000 различни видове бактерии колонизират човешки същества и всеки човек има най-малко 160 вида, пряко или непряко участващи във физиологичните процеси: Основна роля в подобряване на храносмилането, производство“ на хранителни съставки и витамини, основна роля при функционирането на перисталтиката и консистенцията на изпражненията, мощна имуномодулираща роля.
Многобройни проучвания доказват, че дисбиозата в чревната микрофлора се свързва с различни заболявания:
Метаболитни: Затлъстяване, диабет тип II, сърдечно-съдови заболявания, неалкохолна и алкохолна чернодробна стеатоза
Чревни: колити и спазми (синдром на раздразненото черво), синдром на повишена чревна пропускливост ("пробито черво"), хистаминова непоносимост, непоносимост към храни, SIBOS и др.
Възпалителни: Хронични възпалителни заболявания на червата, колоректален карцином, дисбиоза, намалена устойчивост колонизация, чувствителност към стомашно-чревни инфекции.
Автоимунни: Цьолиакия (глутенова непоносимост), ревматоиден артрит, псориазис, алергии / астма, диабет тип I.
Неврологични: Депресия, синдром на хроничната умора, разстройства от аутистичния спектър, болест на Паркинсон, болест на Алцхаймер.
Могат специално да бъдат отбелязани патогенни бактерии, като токсин А / В-продуциращи Clostridium difficile, които причиняват антибиотик-индуцирани диарии и Helicobacter pylori, който причинява язви в стомаха и в дванадесетопръстника, както и рак на стомаха.
Изследването на микробиома включва анамнеза за минали заболявания, начин на живот, употеба на антибиотици и други силни лекарства, като и лабораторна проба за фецес. Последната дава данни за видовия състав на чревната микрофлора (разнообразие, еветуална дисбиоза), определяяне на важни съотношения между групи микроорганизми, анализ на рисковите фактори и препоръки за лечение.