Структурни типологии

ПОПУЛЯРНИТЕ СЕГА В МЕДИЦИНАТА ТИПОВЕ

Намиращите се в учебниците по медицина класификации по удивително много признаци си съответстват с хормоналната теория на известния натуропат д-р Х. Бийлер, поради което тук и двете класификации са обединени.

Лептозомен (астеничен) тип. Съответства приблизително на щитовидния тип на д-р Бийлер. По-висок от средния ръст, по-ниско тегло и тесни напречни размери. Лицето е продълговато и тясно, долната челюст е недоразвита, а носът е издаден напред, поради което ъгълът на лицето е остър. Очите са големи, а зъбите – малки и лесно развалящи се. Рамената са смъкнати, ръцете и краката - непропорционално дълги. Гръдният кош е плосък, с остър епигастрален (между ребрата при гръдната кост) ъгъл. Кожата е бледа и влажна. Мускулатурата е слабо развита, в поясната област има изразено вдлъбване (лордоза), сводовете на стъпалата са смъкнати. Налице е непълноценност на съединителната тъкан и по-лесна податливост към бактериални инфекции, вкл. туберкулоза; към язви и алергии; храносмилателни и кожни проблеми; повишена реактивност към инсулина (хипогликемии!), увеличена щитовидна и намалена надбъбречна функция (у жените – къс менструален цикъл). Изразена податливост на стресове (водещи на първо място до безсъние), свръхчувствителност към болките и удоволствията, както и към температурните промени (обикновено не понася затопляне, но понякога изобщо крайности в климата), непостоянство и неудовлетвореност. Конституционалните заболявания на лептозомните, както и на атлетиците, се проявяват обикновено по-рано в живота. Препоръки. Съблюдаване на умереност, балансирайки различните дейности и почивката. Релаксиращи похвати, масажи, дихателни техники. Хранене често, но по малко. Да се дава предимство на балансираните програми с ограничение на животинските белтъчини и солта. Повече плодове, зеленчуци, зърнени храни, семена и рибни продукти. Редовен прием на достатъчно калций, магнезий, йод и витамини от В-група. Типични са съответствията хомеопатични типове от групата на фосфора, силиция, сярата, арсена и йода.

Атлетичен тип. Близо е до хипофизния тип. Това са едри хора с масивен скелет. Лицето е грубо, с подчертани надочни дъги, скули и груба долна челюст, големи зъби, кокалести пръсти, с добре оформени дъги в основата на ноктите. Всички мускули се открояват ясно през кожата, която е малко пастьозна. Жените от атлетичен тип са с широк раменен пояс и тесен таз, с мъжки черти на лицето. Мускулатурата е много добре развита, както и костната система (поради увеличената дейност на хипофизния соматотропен хормон). Психологично е налице смяна на повишена активност с депресивни настроения; интуитивност, творчески наклонности, устойчивост на болка; силни, но непостоянни сексуални желания. Атлетиците са по-предразположени към епилепсия или други гърчови реакции, главоболие, гневни и ревностни изблици и т.н. Прекомерно активният им начин на живот може да доведе до претоварване на ставите и свързочните структури. За тях средната възраст може да е критична, ако са били нехайни към здравето си като млади. Препоръки. Хармония на всички нива. Предимно растително и бедно на сол меню. Повече сурови храни и лецитин (натурални ядки и семена, вкл.соя); продукти, богати на витамин B6 и цинк. Да се внимава по отношение на битовите стимуланти (алкохол, кафе, шоколад), тъй като бързо настъпва пристрастяване. Типични са съответствия с хомеопатичните типове от ти а на златото, медта, магнезия, както и лахезиса и силно действащите растителни средства: самакитка, шмак, беладона, татул, ралица, колоцинт и др.

Пикничен тип. Съответства на надбъбречния тип. Това са по правило средно високи или ниски хора, добре „подплатени" с подкожна тлъстина, особено в областта на главата, гърдите и корема. Скелетът е грацилен, крайниците и специално пръстите са къси. Шията е къса и тлъста. Черепът е широк и дълбок, но не особено висок. Чертите на лицето са меки, с образуване на двойна брадичка. Косата е мека с изразена наклонност към ранно оплешивяване, докато окосмеността другаде може да е увеличена. Техният силен апетит се насочва предимно към белтъците, докато лептозомните типове предпочитат мазнините, а атлетиците – въглехидратите. Издръжливи, дружелюбни, общителни и неприбързани. Болестите им обикновено идват след дълги злоупотреби и са свързани с обмяната на веществата (затлъстяване, диабет), чревната перисталтика (диарии), пикочополовите органи и циркулаторните проблеми (застойни явления, световъртежи). Поради увеличената надбъбречна и намалената щитовидна функция, има склонност и към повишаване на кръвното налягане, атеросклероза, подагра, депресивни разстройства, жлъчночернодробни и някои туморни процеси. Препоръки. Може да се консумира умерено количество нетлъсто месо, плюс обилно приемане на салати, варени зеленчуци и по-малко плодове и зърнени храни. За допълване на диетата е уместно да се приемат пшенични зародиши, чесън, витамин В6 и селен. Типични са съответствия с хомеопатични типове от рода на калциевите и бариевите, антимона, бучиниша и др.

МОРФОГЕНЕТИЧНА КЛАСИФИКАЦИЯ

Психиатърът Шелдън, проучвайки зависимостта между телесните и душевни характеристики, стига до следните комплексни типажи:

1. Ендоморф. В зародишното развитие при него се е получило по-голямо разрастване на вътрешния слой. По-късно това се проявява чрез закръглени очертания на тялото, обемисти вътрешни органи, бавни реакции, дълбок сън, общителност. Има значителна прилика с пикника и кафа конституционния тип (вж. по-нататък).

2. Мезофоморф. При хипертрофия на средния зародишев пласт се развива тип (подобен на атлетичния и питта), който е мускулест, с квадратни форми, праволинеен и напорист, обича физическите упражнения и не приема лишенията.

3. Ектоморф. При преимуществено развитие на външния зародишев слой, развива се външно тип, близък до астеника и вата аюрведичния тип, а по отношение на нервната му реактивност може да се нарече типичен интелектуалец - лесно възбудим, но с вътрешна ориентация (интроверт), с оригинален стил и непредсказуем при общуване.

Наръчник

© Copyright 2024 М.И.Р. Всички права запазени.